Poslanci jednali o existenci Janáčkovy opery Národního divadla Brno


janačkova divadlo Brno foto ndbrnoV rámci včerejší 25. schůze poslaneckého výboru byla projednávána „Petice proti přerušení činnosti a likvidaci souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno".

Brňané to nemají se svojí operou a celým Národním divadlem jednoduché. Nejprve se uvažovalo vůbec o zrušení zdejší opery, pak přišel návrh, že její činnost přeruší na sedm měsíců a začne se divadlo opravovat. Vznikla petice proti rušení opery. Pak opět magistrát přišel s tím, že z úsporných důvodů dostanou členové opery dočasnou výpověď. Situaci a nařízená úsporná opatření měl řešit ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák. To se dělo v minulém roce. A letos? Sice již rušení opery nehrozí, ale nejsou peníze na opravy budov Národního divadla. Jako městské příspěvkové organizace nedostaly od státu dotaci. Město Brno z finančních důvodů ruší plánovanou opravu Janáčkova dovadla. Policie vyšetřuje hospodaření Národního divadla Brno, probíhá zde audit. Magistrát vypisuje konkurz na ředitele ND a Daniel Dvořák, který zde působil pět let, dal v září výpověď. Pak se již zdejší národní dostává do současné situace, kdy hledá šéfa své scény a v současnosti probíhá konkurz na něj. Naštěstí již magistrát nehrozí snížením o pětinu příspěvku Národnímu divadlu Brno.

Nyní se do situace vložili poslanci a mají v jednání o petici brněnských divadelníků usnadněnou pozici, když dva body petice již byly splněny. Dvořák není šéfem ND a Brno divadlu nesnížilo o pětinu přípěvek. Na co poslanci přišli a co konstatovali? Že ve státním rozpočtu nejsou peníze na dotace divadel. Výbor poslanců pak vyzval Ministerstvo kultury k tomu, aby vytvořilo koncepci spravedlivého financování profesionálních divadel a souborů z více zdrojů.

Milan Kupka z ministerstva kultury k to u však řekl , že úřad může divadla podporovat jen z programu, v němž loni bylo asi 55 milionů korun. Brněnské divadlo dostalo asi desetinu z této částky."Program je financován proti záměru z poloviny. Tak, jak byl nastaven, nefunguje v plné míře," podotkl Milan Němeček z ministerstva.

Brněnští organizátoři petiční akce však poukazují na nespravedlnost, že do pražských divadel ministerstvo dává asi 600 milionů korun ročně a do regionálních zhruba 60 milionů.

Národní divadlo Brno prý hospodaří asi s 300 miliony korun ročně. Jihomoravský poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) uvedl, že se bude snažit, aby více přispíval kraj. Dotační politiku by podle něho mělo přehodnotit i ministerstvo. Lenka Kohoutová (ODS) poznamenala, že divadelních souborů je - ani by zpochybňovala kvalitu - hodně. "Není možné ufinancovat všechno," uvedla.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB