Divadlo

51. sezónou vstupuje Divadlo Husa na provázku do období zásadních změn

51. sezónou vstupuje Divadlo Husa na provázku do období zásadních změn

Pondělí, 10 Září 2018 05:55 Jaroslav Štěpaník

Nová sezóna by měla být přelomová nejen pro Husu na provázku, ale vlastně pro celé Centrum experimentálního divadla, jehož je součástí.

Namísto zakřiknuté víly pokřikující harpyje

Namísto zakřiknuté víly pokřikující harpyje

Úterý, 03 Červenec 2018 06:08 Petr Nagy

 

Do divadel, jako je Venuše ve Švehlovce, diváci jistě nemíří za tradiční podívanou. O těch, kteří mají zkušenost s produkcí souboru nesoucího název Chemické divadlo (vlevo logo divadla), to pak platí dvojnásob. Přesto si troufám tvrdit, že inscenace Do tmy nejednoho návštěvníka dokázala překvapit – a pokud mám hovořit za sebe, bylo to bohužel překvapení nemilé.

Za Josefem Kovalčukem

Za Josefem Kovalčukem

Neděle, 01 Červenec 2018 14:36 red

 

V sobotu 30.června zemřel ve věku nedožitých sedmdesáti let (5.srpna 1948) prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU)  výrazná postava českého divadelnictví.

Premiéra Procházkovy hry Zácpa v Procházkově režii

Premiéra Procházkovy hry Zácpa v Procházkově režii

Úterý, 26 Červen 2018 06:01 Ivo Fencl

V plzeňském Novém divadle uvádějí od soboty 23. června novou hru zdejšího Moliéra alias herce a dramatika Antonína Procházky. Je mužem činu a zkusil formou komedie vychytat charakteristické prvky naší současnosti na vzorku třinácti mužů a žen. (vlevo fotografie z představení)

Národní divadlo: Opera Nabucco v režii Josého Cury

Pondělí, 25 Červen 2018 18:42 red / ND

Premiéra Verdiho opery Nabucco se uskuteční 28. a 29. června 2018 v prostorách Hudebního divadla Karlín, kde dočasně vystupuje soubor Státní opery z důvodu probíhající rekonstrukce. Orchestr a Sbor Státní opery vystoupí pod taktovkou hudebního ředitele Státní opery Andrease Sebastiana Weisera.

Úspěšný návrat festivalu Dokořán pro hudební divadlo

Úterý, 19 Červen 2018 06:08 Jaroslav Štěpaník

 

V roce 2005 se konal v Brně 1. ročník festivalu Dokořán, jehož cílem bylo stát se každoroční přehlídkou úspěšných inscenací z okruhu hudebního divadla, a to domácích i zahraničních scén. Iniciátorem a organizátorem bylo Městské divadlo Brno. Zdejší Hudební scéna se svým profilovým zaměřením dlouhodobě hudebnímu žánru, zejména muzikálu, věnuje. Uvádí klasiku žánru, vlastní původní muzikály, představuje často dosud u nás neuváděné tituly.

Martin Glaser: Umělci jsou jako příslovečný kanárek v dole. Není-li pravda svobodná – ptáček nezpívá

Pátek, 15 Červen 2018 06:39 Vladimir Franta


Rozhovor o násilí a efektu motýlích křídel s ředitelem NdB – Národního divadlo Brno Martinem Glaserem (na snímku vlevo)

Stojí za to zajít na Fidlovačku

Pondělí, 11 Červen 2018 08:30 Petr Feyfar

 

Zellerova (Florian Zeller, nar. 1979, autor řady úspěšných románů a divadelních her, tak úspěšných, že ho někteří krasoduchové pokládají za autora literárních textů „pokleslých“) „Pravda“ zazářlla před pár lety na festivalu v Hradci v podání vídeňského Volkstheateru. (vlevo záběr ze hry - Iva Pazderková a Marek Taclík)

Inscenace Bolest připomíná spíše čtenou zkoušku

Středa, 06 Červen 2018 06:36 Petr Nagy

 

Francouzská spisovatelka, dramatička, scenáristka a režisérka s pseudonymem Marguerite Duras (1914–1996) -vlevo na snímku - byla ženou mnoha talentů a bohatých životních zkušeností, z nichž ve své tvorbě hojně čerpala. Literární dílo laureátky Goncourtovy ceny za román Milenec nebo autorky scénáře k oceňovanému filmu Alaina Resnaise Hirošima, má láska je dobře známo i českým čtenářům, a to především zásluhou překladatelky Anny Kareninové. Ta přeložila i její útlou prózu Bolest z roku 1985 (La Douleur, česky 1990), loni zfilmovanou Emmanuelem Finkielem, která se nyní dočkala divadelní adaptace ve Studiu Hrdinů.

strana 1 z 72

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB