Ve Vídni byl vydražen obraz Rudolf II. od manýristy Martina Rota


Rudolf-II portet od RotaNově objevený obraz dobový portrét mladého císaře a českého krále Rudolfa II, jsme mohli minulý měsíc po čtyři dny shlédnout i v Praze v sídle aukčního domu Dorotheum.

Ve středu byl tento obraz vydražen ve Vídeňské aukční síni Dorotheum za 220 tisíc euro (asi 5,5 milionů korun). Mezi zájemci byli i čeští sběratelé umění, obraz ale nakonec putuje do blíže neupřesněné evropské sbírky, uvedla ředitelka české pobočky společnosti Dorotheum Mária Gálová.

Vyvolávací cena obrazu, jehož autorem je italský malíř Martino Rotta, činila 38.000 eur (950.000 korun), během pětiminutové dražby se ale zvedla téměř na šestinásobek.

"Ačkoliv můj kolega, expert na staré mistry Mark MacDonell, který obraz objevil, projevil přání, aby se tento svým významem výjimečný portrét Rudolfa II. vrátil do Prahy, kde ve své době pravděpodobně vznikl, byl obraz nakonec prodán do významné soukromé evropské sbírky," uvedla Gálová."A to i přesto, že mezi kupci byli ve Vídni i známí čeští sběratelé umění, kteří se boje o obraz zúčastnili," dodala.

Odborníkům, mezi nimi prof. Thomas DaCosta Kaufmann a Eliška Fučíková, trvalo několik měsíců, než určili totožnost muže na portrétu. Na světě totiž neexistuje jiný portrét Rudolfa II., který by císaře zachytil ve věku kolem 30 let. Určující pro identifikaci byly například krajkový límec, pokrývka hlavy nebo punčochy, které už byly vyobrazeny na jiných Rudolfových portrétech.

Dobu vzniku stanovili znalci kolem roku 1580. Italský malíř Rotta, který portrét vytvořil, koncem 70. let 16. století namaloval i císařovy bratry.

O jak pečlivou analýzu obrazu se jedná, svědčí například poděkování síně Dorotheum kunsthistorikovi profesoru Karlu Vocelkovi: „Děkujeme profesoru Karlu Vocelk, který určil, že iniciály "AF" na prstenu mohou odkazovat na Ferdinanda I. Habsburského a Annu Jagellonskou- Čecha a Maďarku., což byli Rudolfovi prarodiče. Existence rodinného prstenu může upozorňovat na Rudolfovu korunovaci jako maďarského krále, neboť maďarské a české země byly součástí rodinného vlastnictví, kdy Ferdinand se stal prvním habsburským mocnářem v těchto zemích".

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB