Ostravská Černá slunce patří k nejúspěšnějším projektům galerie


Cerna slunce Ostrava plakatPřes 24.500 návštěvníků dosud do Galerie výtvarného umění v Ostravě přilákala výstava Černá slunce/Odvrácená strana modernity 1927-1945. Právě o tomto víkendu mají návštěvníci poslední šanci prohlédnout si expozici, která představuje umělecká díla za více než miliardu korun. Výstava se zařadila mezi nejúspěšnější projekty galerie, řekla její mluvčí Jana Šrubařová.

Galerie v posledních třech letech uspořádala několik atraktivních projektů - například výstavu moderního umění Sváry zření v roce 2009 navštívilo přes 30.000 lidí.

"Výstavy jsou počtem návštěvníků porovnatelné, přestože je každá z nich charakterem naprosto jiná. Sváry zření představovaly umění počátku 20. století, Černá slunce prezentují díla surrealisticky orientovaná, která mají víceméně zádumčivé obsahové roviny. Významnou roli v návštěvnosti hraje také to, že u Černých sluncí je pouze jeden den s volným vstupem. V těchto souvislostech jsou Černá slunce stejně úspěšným výstavním projektem jako Sváry zření," řekl ředitel galerie Jiří Jůza. Galerie navíc očekává, že o posledním víkendu návštěvnost ještě vzroste a rozdíl mezi oběma výstavami tak bude minimální.

"S návštěvností výstavy jsem spokojen. Výstava je už nyní úspěšnější než expozice Alfonse Muchy, která byla v loňském roce nejnavštěvovanější mimopražskou výstavou v České republice," uvedl Jůza. Výstavu Alfons Mucha/150 let tehdy navštívilo přes 21.000 milovníků umění. "Velmi rád bych v budoucnu na tuto výstavu navázal dalším velkým projektem. V tuto chvíli však ještě konkrétní představu nemám," podotkl Jůza.

Přesto se příznivci galerie mohou už v polovině března těšit na další výstavní zajímavost. Po tři týdny totiž bude v galerii vystaven obraz Tvar modré Františka Kupky. Obraz z roku 1913 je považován za jeden z nejvýznamnějších českých abstraktních obrazů a patří k raným Kupkovým dílům. Výstava je jednou z posledních veřejných prezentací obrazu před jeho prodejem. Aukce díla se uskuteční 18. dubna v Kaiserštejnském paláci v Praze. Vyvolávací cena obrazu je 45 milionů korun, odhadovaná cena je ještě o 20 milionů korun vyšší. Až dosud nebyl obraz podobné hodnoty ve veřejné aukci v České republice dražen.

Aktuální výstava Černá slunce měla doprovodný program. Uskutečnily se dvě filmové projekce, na 60 odborných komentovaných prohlídek pro školy i veřejnost a přes 100 vzdělávacích programů pro školy. S blížícím se koncem výstavy stoupla průměrná denní návštěvnost až na 700 lidí. Nejvíce zájemců chodí právě o víkendech, jen během poslední neděle, kdy je volný vstup, si ji prohlédlo 1900 návštěvníků.

Převzato z agentury ČTK

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB