Adolf Chwala, zapomenutý český krajinář


Adolf ChwalaSbírka umění 19. století Národní galerie v Praze připravila první monografickou výstavu významného krajináře 19. století Adolfa Chwaly. Vysoce kvalitní dílo Adolfa Chwaly bude vystaveno od 14. září do 31. prosince 2011 v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě denně od 10 do 18 hodin.

Adolf ChwalaDílo a životní osudy českého krajináře Adolfa Chwaly, představitele pozdně romantické krajinomalby druhé poloviny 19. století, byly doposud obestřeny řadou nejasností a otázek. Narodil se v Praze roku 1836 a zemřel 1900 ve Vídni ve věku 64 let. Jeho tvorba je početně velká a kvalitativně vyvážená. Je zarážející, že tento umělec byl doposud opomíjen. Jeho jméno se nevyskytovalo na souborných výstavách umění 19. století po celé 20. století až doposud. Jde tedy o zapomenutého českého krajináře, kterého je třeba zpětně docenit. Spolu s výstavou, kterou připravila NG Praha, bude vydána i jeho první monografie.

Adolf ChwalaCelý život jezdil po Čechách, na Moravu, do Dolního Rakouska, Bavorska a Alp, aby se zde věnoval krajinomalbě. Jeho malby jsou založené na plenérových studiích. Po způsobu romantiků je dokonale komponoval a pečlivě detailně maloval v ateliéru. Nejednalo se tedy přímo o plenérovou malbu. Hotové obrazy vznikaly pod střechou. Hlavní motivy svých děl často opakoval v autorských replikách. V malbě volil přesvědčivé zachycení situace v krajině, např. přicházející bouři či hutné dešťové mraky.

Adolf ChwalaVýstava je z velké části složena ze zápůjček českých soukromých sbírek. „Vysoká kvalita Chwalova malířského díla, jehož značná část vznikala v Čechách, dokládá, že dnes musíme jeho jméno vrátit do českého dějepisu umění po bok nejvýznamnějších žáků Haushoferovy krajinářské školy," uvádí se v tiskové zprávě Národní galerie v Praze. Chwalovo dílo si zaslouží ocenění.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB