Bubble stroj na Karlově náměstí


bubble_strojOd 2. 8. 2011 je umístěno na Karlově náměstí neobyčejné umělecké dílo výtvarníka Viléma Friče. Objekt je umístěný pod kostelem sv. Ignáce, který je dílem barokního sochaře jezuitů Carla Luraga. Jedná se tedy o netradiční oživení parku, historického centra i ruchu velkoměsta. Autorem sochy "Bubble stroj" je Vilém Frič, který je absolventem Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze. BUBBLE STROJ je kinetická socha vytvářející mýdlové bubliny, která bude necelé tři měsíce spestřovat Karlovo náměstí svými bublinami a tím poutat pozornost ke Karlovu náměstí.

Objekt je vysoký 5,5 m a váží 300. Kg. Mýdlové bubliny jsou z ekologické směsi a celý stroj je poháněn fotovoltaickým článkem. Autor ke svému dílu uvádí: „Chci oživit Karlovo náměstí, jeho urbanistickou zástavbu, kinetickou sochou, která vytváří mýdlové bubliny, které naruší stereotyp a omezení, určené trajektorie pohybu a rytmus dění diktovaný dopravním řádem. Vytržením lidí z denního stereotypu, chci probudit jejich mysl a provokovat je svým dílem k zamyšlení či apatii, kdy apatie se stává reakcí a lhostejnost názorem. Kam a proč bubliny letí - vzájemná interakce mezi bublinami, lidmi a řádem dopravní struktury- mají-li je nechat proletět a existovat, nebo se zamyslet nad otázkou lidského práva nad svobodným pohybem v prostoru a jeho významem."

Nevšední projekt vznikl pod záštitou Mgr. Lukáše Kauckého radního pro kulturu Hlavního města Prahy a Mgr. Michaely Marksové zástupkyně starostky pro oblast kultury městské části Praha 2. Každému pozorovateli tento přerostlý bublifuk jistě připomene radostnou dobu dětství a letních hrátek.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP