Evita má v Buenos Aires obří reliéf


Eva PeronNěkdejší první dámě Argentiny Evě Perónové - "Evitě" vytvořili v centru argentinského hlavního města reliéf, a to na budově ministerstva sociálních věcí. Stalo se tak u příležitosti 59. výročí její smrti (26. července 1952).

 

Její ocelový reliéf o rozměrech 24 krát 31 metrů, jdoucí přes deset poschodí fasády, shlíží na třídu pod sebou (Avenida 9 de Julio y Belgrano). Je dílem sochaře Alejandra Marma a malíře Daniela Santora.
Umělci byli požádáni, zda by jejich dílo nemohlo být co nejdříve hotové, a to v podobě realistického umění, obdobnému socialistickému realismu SSSR, které mělo jasný cíl ideologickou indoktrinaci skrze umění. Malíř Santoro k tomu poznamenal: „Se sochařem Marmem jsme však vytvořili trochu něco jiného. Pochopitelně je to realistické, ale trochu v urbanistickém duchu. Evita, právě tak jako Che Guevara jsou ikonami univerzálních hodnot. Tak jsme ji já a Marmo transformovali. Chtěli jsme, aby se stala urbanistickou ikonou Buenos Aires a také přitahovala turisty."
Iniciaciace vznikla od současné argentinské prezidentky Cristiny Fernándezové, která na Kubě na fasádě jednoho ministerstva na havanském náměstí Revoluce zahlédla obří reliéf revolucionáře Che Guevary. To ji inspiroval k tomu, aby podnítila vzdání podobné pocty Evě Perónové.
Eva Perónová zemřela v pouhých 33 letech na rakovinu. Její osud se v 70. letech stal námětem slavného, o dvacet let později zfilmovaného muzikálu. Bývalá herečka si jako manželka prezidenta Juana Dominga Peróna získala srdce mnoha Argentinců podporou sociálních programů a působením ve prospěch volebního práva pro ženy.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP