Vila Tugendhat se úspěšně obnovuje


Vila_TugendhatOd 1. ledna 2010 je vila Tugendhat z důvodu probíhající památkové obnovy pro veřejnost uzavřena. Opětovné zpřístupnění památky je plánováno na leden 2012. Na jižní a jihovýchodní fasádě doplnili restaurátoři část omítek při atikách a dokončili jejich povrchovou úpravu. Budova byla postavena ve svahu s jižní orientací, tak aby byl umožněn výhled na střed města, Špilberk a Petrov. Je třípodlažní, tvořená ocelovým skeletem, keramickými stropy a je částečně zapuštěná do svahu.

V interiérech opravili restaurátoři praskliny v omítkách. Zajímavý objev byl učiněn v prostoru jídelny. Sondy při patě ocelové nohy kulatého jídelního stolu, který je jednou z dominant hlavního obytného prostoru, odhalily v podlaze zabetonované pouzdro z válcovaných profilů, v němž se zachovala část původní ocelové nosné konstrukce stolu. Zřejmě nejpozději v roce 1945, kdy zde začala působit taneční škola Karly Hladké, byla noha v úrovni podlahy odříznuta. Při rekonstrukci objektu v 80. letech byla na pouzdro i zbytek části nohy navařena nová nosná ocelová konstrukce, která však již oproti původnímu stavu nebyla opláštěná jako jiné nosné sloupy. Tento autentický prvek byl nyní vyjmut a odvezen do restaurátorské dílny, kde bude pečlivě očištěn a repasován.

Vila je funkcionalistickou stavbou v Brně, v Černých Polích. V roce 2001 byla zapsána na seznam UNESCO. Pro židovské novomanžele Grete a Fritze Tugendhatovy ji roku postavil slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba byla dokončena roku 1930. Rodina Tugendhatových, textilních magnátů, ve vile bydlela do roku 1938, kdy emigrovala před nacisty do Švýcarska a následně do Venezuely. Vila byla několikrát zkonfiskována, nejdřív ji zabavilo Gestapo, a pak ji zabrala Rudá armáda. V roce 1969 přešla do majetku města Brna. V letech 1982-1985 byla částečně rekonstruována. Skvělá architektura a pohnutý osud samotné stavby jsou magnetem pro laickou i odbornou veřejnost.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP