Začíná rekonstrukce budovy Mánes v Praze


budova_MánesBudovu pražského Mánesu, významnou památku české moderní architektury, čeká až dvouletá rekonstrukce. Nyní, koncem července se uzavírá restaurace a začne vyklízení objetu.

 

Po mnoha průtazích vyvolaných úředními jednáními se celý objekt definitivně v listopadu uzavře. A jak bude vypadat budova Mánesu po rekonstrukci?
Nadace českého výtvarného umění vizi dalšího směřování výstavní síně Mánes a plány na komplexní rekonstrukci celé budovy veřejnosti poprvé představila v prosinci loňského roku. Projekt ateliéru HMArchitekti nepočítá s radikálními zásahy, ale s architektonickým i funkčním návratem do doby největší slávy budovy ve 30. letech minulého století, samozřejmě s využitím moderních technologií.
Cílem je rehabilitace Mánesa jako skutečného „domu umění", oblíbeného a ceněného kulturního centra. Ústředním bodem budovy zůstane výstavní síň, která má splňovat nejnáročnější technická kritéria a umožní prezentace různých výtvarných uměleckých oborů. Ve spodním podlaží nově vzniknou dva multifunkční prostory, kde by se mohly konat přednášky, projekce, dražby nebo menší výstavy. Obnovena bude i původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly. Na ochozu na jižní straně by měl vzniknout nový obchod. Podle odhadů by měla oprava stát do 150 milionů korun.
Případné úvěrování rekonstrukce je problematické, NČVU nemůže za úvěr ručit samotnou budovou, protože ta je zapsána v nadačním jmění a zákon záruku za úvěr nadačním jměním vylučuje. Mluví se i o veřejné sbírce, která by mohla vzniknou na podporu rekonstrukce historické budovy. Martin Pavala, předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění (NČVU), která je majitelem budovy Mánes říká: „Z vlastních zdrojů financujeme projekt a vše, co s ním souvisí (stavebně-historický průzkum, stavebně-technický průzkum atd.), budeme schopni krýt i významnou část nákladů rekonstrukce, nikoli však celou. Pro Mánes i Nadaci by bylo optimální dlouhodobě koncipované partnerství se spoluinvestorem a sponzorem, který by k Mánesu jako kulturní instituci zcela mimořádných kvalit a perspektiv nepřistupoval výhradně z komerčního hlediska, ale byl ochoten finančně sponzorsky podpořit její rekonstrukci i program."
Podle posledních zpráv NČVU jedná se dvěma sponzory, kteří by rekonstrukci mohli zaplatit.
Funkcionalistickou budovu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, který patřil k nejnadanějším žákům slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930.Od počátku 90. let se o budovu vedl restituční spor. Nejvyšší soud nakonec jako jejího vlastníka určil NČVU.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP