Projekt Věznice: místo pro umění vyvrcholí v říjnu v galerii DOX


DOX_logoVýstavou společných děl odsouzených a umělců v pražské galerii DOX vyvrcholí v druhé polovině října projekt Věznice: místo pro umění. Netradiční umělecké turné po tuzemských věznicích začalo v Praze na Pankráci a v Ruzyni. Ve spolupráci s vězeňskou službou během tříměsíční korespondenční hry získávalo 35 odsouzených informace o předních českých umělcích 20. století. Nyní jim autoři projektu představují originály sedmi děl například od Toyen nebo Otty Gutfreunda přímo ve věznicích. Informovala o projektu jeho spoluautorka Martina Reková.

Dohromady si autoři projektu s vězni vyměnili stovky dopisů a odsouzení nyní mají možnost vidět na vlastní oči obrazy umělců, o kterých se postupně dozvídali nejrůznější informace.
Odborný výklad kurátorů čeká ještě odsouzené ženy v pražské věznici Řepy, dále pak obrazy poputují do věznice ve Vinařicích, Příbrami, Drahonicích a v Pardubicích."Jedná se o díla Aléna Diviše, Antonína Slavíčka, Toyen, Otty Gutfreunda, Zdeňka Rykra, Vladimíra Boudníka a Evy Kmentové, které nám zapůjčila především Moravská galerie v Brně," upřesnil spoluautor projektu Ondřej Horák.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP