Byt pronajímaný přes Airbnb jako umělecké dílo


Byt vytvořený skupinou Rafani v pražské Galerii NoD. Foto: Galerie NoDNově vybavený byt v srdci staré Prahy. Unikátní interiér, kultura a zábava na dosah ruky. Takto je nabízen byt v pražské Galerii NoD, který je uměleckým projektem skupiny Rafani.

Projekt pro Galerii NoD Rafani Art Apartment in the Heart of the City se věnuje aktuální problematice veřejného prostoru městských center a sociálních aspektů bytové politiky. Rafani přeměnili prostor Galerie NoD na plnohodnotný byt, který je až do 14. dubna veřejně pronajímán přes internetovou platformu Airbnb.

Projekt podle autorů projektu testuje hranice sdílené ekonomiky, otevírá otázku zodpovědnosti za veřejný prostor a problematiku nedostupnosti bydlení pro stálé obyvatele center metropolí, kteří přímo utvářejí jejich charakter.

Na Airbnb je byt za 1200 korun za nic nabízen takto: „Byt disponuje oddělenou ložnicí s manželskou postelí, nočními stolky, šatní skříní a toaletním stolkem. Pokoj je vybaven sedačkou a dvěma křesílky, z nichž lze pohodlně sledovat televizi. Jídelna je plně vybavena pro čtyři hosty. Toaleta, koupelna a kuchyňka je k dispozici ve sdílených soukromých prostorách. Na patře, kde se nachází byt, je kavárna a malý divadelní sál.

Byt se nachází v místě, kde je vše, co potřebuješ, abys poznal Prahu. Václavské náměstí, Národní muzeum, Vltava, obchodní dům, vlakové nádraží, to vše je v dosahu několika minut pěší chůze. Kostely a synagogy jsou za rohem, stejně jako Hare Kršna restaurace. Kulturní vyžití (koncerty, party, divadlo, umění) jsou od tebe jen několik metrů. V domě je jedna z nejlepších restaurací s místní kuchyní a tankovým plzeňským pivem. Abys poznal všechny radosti Prahy, nemusíš opustit perimetr jednoho kilometru. V přízemí domu je jeden z nejslavnějších hudebních klubů v Praze.“

Součástí projektu budou diskuse věnovaná tematice sdílené ekonomiky, „kapitalismu platforem“ a gentrifikace městských čtvrtí za účasti umělců a výrazných osobností z řad ekonomů, architektů a urbanistů, komunálních politiků a zástupců zprostředkovatelských platforem.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB