Výsledky fotosoutěže Andreje Stěnina jsou k vidění v Praze


Výstava fotosoutěže Andreje Stěnina. Foto: Ruské centrum vědy a kulturyJedním z mnoha desítek novinářů z celého světa, kteří umírají každoročně při výkonu svého povolání, byl v roce 2014 i Andrej Stěnin, fotograf ruské agentury Novosti. Zemřel na bojišti východní Ukrajiny.

Nejprve byl považován za pohřešovaného, ale po čase našli rozstřílené auto i s jeho tělem. A s jeho jménem spojila tisková agentura Novosti fotografickou soutěž. Letos se jí zúčastnili fotografové ze 77 zemí, kteří zaslali zhruba 6000 prací do čtyřech kategorií: Hlavní zprávy, Sport, Moje planeta a Portréty hrdinů naší doby.

Prohlídka výstavy, která je trochu utajeně umístěna v pražském Ruském centru vědy a kultury (končí 28. února), určitě stojí za to. Zajímavá je tím, že pozornost fotoreportérů se soustředila především na člověka, ať už byla fotografie zařazena v kterékoliv z kategorií.

Například Přání žít zachycuje chlapce, který sice přišel při teroristickém útoku o nohu, ale chuť hrát fotbal mu to nevzalo (autor Taisir Mahdi z Iráku). Pozoruhodné jsou i díla Prázdnota, ze které odcházíme – dům pro staré lidi na Kubě (autor Oded Wagenstein z Izraele) či Copánek (autor Sergej Gapon z Běloruska), který zachytil neposedný cop policistky při zásahu proti demonstrantům. Velmi zajímavý je i seriál fotografky Shivy Khademi z Iránu, který se přihlásila se seriálem Dvojčata.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB