Výstava příběhů 20. století v Lidicích: „Ještě jsme ve válce“


Výstava V Památníku Lidice můžete až do 20 března navštívit výstavu s názvem Ještě jsme ve válce – příběhy 20. století, která vznikla ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů, neziskové organizace Post Bellum a nadace Crocodille.

Osm příběhů lidí, kteří prošli válečnou frontou, koncentračními tábory, komunistickými lágry nebo čelili brutálním výslechům Státní bezpečnosti. Zkušenosti lidí, kteří prošli tím nejhorším, co přineslo 20. století, jsou zprostředkovány v komiksové podobě, již ztvárnilo 13 předních českých a slovenských umělců.

Výstava vychází ze stejnojmenné knihy, která byla v roce 2012 oceněna prestižní cenou Muriel za nejlepší komiksovou knihu roku. Scénáristy tohoto knižního počinu jsou Mikuláš Kroupa, David Bartoň a Adam Drda.

Veškeré příběhy zpracované v knize i výstavě jsou autentické a vycházejí ze záznamů výpovědí pamětníků, které vznikly v rámci cyklu Příběhy 20. století. Tento unikátní projekt sdružení Post Bellum si klade za cíl vytvářet ojedinělou digitální databázi s názvem Paměť národa. Tento internetový archiv je jedinečnou sbírkou výpovědí lidí, kteří mají stále co říci, ale kterých bohužel stále ubývá.

Výstava Ještě jsme ve válce přináší sice jen malou část dějin, ovšem prostřednictvím skutečných příběhů skutečných lidí, a to ve velmi atraktivní a přístupné podobě. K výstavě jsou naplánovány doprovodné programy v podobě semináře a workshopu, který se bude konat 12. března.

„Ve výstavní síni In Memoriam chystáme během roku 2019 celkem čtyři výstavy. Po skončení Ještě jsme ve válce bude následovat výstava s názvem Vzpomínky z produkce Památníku Terezín. V létě uvedeme výstavu Českoslovenští letci v RAF, která je dílem Klubu vojenské historie 276th Sqdn. Nejdůležitější pro nás ale bude výstava, kterou připravujeme na září a která ponese název Lidice a rok 1989,“ dodává Pavla Bechnerová, historička Památníku Lidice.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB