Jak jsem neviděl výstavu obrazů Tomáše Rossí


 

Tomáš-Rossí detail-pIakátuFolkové prázdniny jsou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku tradiční kulturní akcí. Do města v srpnu přivádějí četné příznivce tohoto hudebního žánru. K Folkovým prázdninám patří doprovodný program. Letos to kupříkladu byla výstava obrazů abstraktního expresionisty Tomáše Rossí, pojmenovaná Několik kroků od světla. Pořádající Městské kulturní středisko ji vložilo do Staré tkalcovny, architektonicky mimořádné tovární haly, díla architekta Ferdinanda Lederera, s výměrou dvě sta osmdesát čtverečních metrů plochy, nad níž je výjimečně řešená dřevěná stropní konstrukce.

 

 

Folkové prázdniny 2018 měly týdenní trvání, od neděle 29. července do soboty 4. srpna. Výstava obrazů Tomáše Rossí setrvává do pátku 17. srpna. Pro úplnost přepisuji plakátovou informaci o její přístupnosti: 29. 7. - 17. 8. 2018. Otevřeno: neděle 13:00 – 15:00, pondělí – pátek 8:00 – 17:00, sobota 4. 8. – 8.00 – 14.00, v období 6. 8. – 17. 8. 2018 od 13.00 – 17:00 hodin.

 

Před proskleným vstupem do Staré tkalcovny na břehu Oslavy stojím v sobotu 11. srpna před 15. hodinou. Oznámení VSTUP ZDARMA je potěšující, ale bez užitku. Je zavřeno. Volám na telefonní číslo uvedené z vnitřní strany, prý pro zájemce o výstavu. Vyzvánění držím nekonečně, příjemce není žádný.

 

Následující den vzkazuji Tomáši Rossí, jak jsem pochodil. Odpovídá obratem zásilkou fotografií a kusou informací k exponátům. Jsou to malby z cyklů vzniklých od konce minulého desetiletí – Svatý František, Vodní krajiny, Stromy a rostliny, Barokní ornament, Slabikář, Zahrady, Květiny. V tak velké kolekci je lze vidět poprvé. Ale už jen do dnešního odpoledne (když bude otevřeno).

 

 

Tomáš Rossí se narodil v roce 1955 v Brně (je dvojčetem malíře Karla Rossí), v roce 1987 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Karla Součka, působí v Janovičkách u Bohuňova v okrese Žďár nad Sázavou. Uskutečnil přes dvacet autorských výstav.

 

 

Ukázka z výstavy:

Tomáš-Rossí pohled-do-výstavy-Několik-kroků-od-světla-04

 

 

 

 

 

 

 

Tomáš-Rossí pohled-do-výstavy-Několik-kroků-od-světla-01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomáš-Rossí pohled-do-výstavy-Několik-kroků-od-světla-03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomáš-Rossí pohled-do-výstavy-Několik-kroků-od-světla-02

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomáš-Rossí pohled-do-výstavy-Několik-kroků-od-světla-04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto č. 1 – č. 5:

Tomáš Rossí: Pohled do výstavy Několik kroků od světla ve Staré tkalcovně v Náměšti nad Oslavou. Foto č. 1 – č. 5: Tomáš Rossí.

 

 

 

Zdroje:

http://www.folktime.cz/pr/9092-stara-tkalcovna-na-folkovych-prazdninach-bude-mistem-velkolepe-vystavy.html

http://www.folkoveprazdniny.cz/index.php/program/stara-tkalcovna

http://mks-namest.cz/

http://www.tomasrossi.cz/malba.html

Fotografie poskytnuté Tomášem Rossí.

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP