Pět jsou v surrealismu čtyři


Stir up logoPod titulem Pět nových zrcadel uspořádala moravská surrealistická Skupina Stir up v Galerii Čertův ocas v Mohelském mlýně v romantickém údolí řeky Jihlavy blízko Jaderné elektrárny Dukovany výstavu z prací svých nových členů. Pětka v názvu je vyjádřením počtu nových členů skupiny, pět jich uvádí i k výstavě vydaná tiskovina. Ale jde o bezděčný surrealistický přelud, vystavující jsou totiž pouze čtyři.  

 

    
K atributům surrealismu patří sen. Zlý realista by řekl, že uvedená, ale chybějící autorka, Helena Krupicová, setrvává v hlubokém spánku. Druhá z nových dam skupiny Stir up,
Gabriela Kopcová je autorkou magických fotokoláží, které už vícekrát uplatnila jako ilustrace vlastních knižních děl. V působivé hyperbole obraznosti řekla, že denně obchází po stejných cestách celý svět a uchem jehly protahuje své divoké stádo uvězněných pohledů. Pavel Bezděčka maluje prostřednictvím digitální techniky obrazy s širokým rozpětím obsahů v téměř neomezených možnostech vzhledu. Jeho autorská výstava nazvaná Imaginace je souběžně přístupná v galerii Tympanon v třebíčském Muzeu Vysočiny. Kresby a koláže Jana Dočekala klíčí tradičně v přírodě a v prostředí lidí, ale vyrůstají do nadreálné obrazotvornosti. Platí o nich, co kdysi napsal žel zapomínaný Vladimír Lavický: Hlavní žádostí surrealisty je být, nikoliv vyniknout. Martina Hronzu na prahu obliby umění zaujaly obrazy Salvadora Dalího. Profesně se věnuje arteterapii, současně maluje. Inspiraci a přístup k tvorbě má otevřený ze dvou stran, ze svého nitra a z duchovního světa pacientů.


Pět nových zrcadel – obrazy, kresby, koláže, Galerie Čertův ocas, Mohelský mlýn u Mohelna. Výstava je přístupná do konce srpna, otevřeno denně od 9. do 11.30. hod., o víkendech také od 14. do 16. hod.       

 

Ukázka:

Jan-Dočekal Pocta-Josefu-KremláčkoviMartin-Hronza VýkřikPavel-Bezděčka Mořské-příběhyGabriela-Kopcová Svorník-času

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Titulky:

1/ Jan Dočekal: Pocta Josefu Kremláčkovi, dekalk a akryl na kartonu. Foto: archiv redakce

2/ Martin Hronza: Výkřik, dekalk, akvarel. Foto: Jan Dočekal

3/ Pavel Bezděčka: Mořské příběhy, počítačový obraz na plátně. Foto: Jan Dočekal

4/ Gabriela Kopcová: Svorník času, fotokoláž. Foto: Jan Dočekal

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB