Život a doba Josefa K.


 

Josef Koudelka 1 foto Jan PlachetkaLetos 10. ledna se v čiperné kondici dožil osmdesátky boskovický rodák, původním povoláním letecký inženýr a životním posláním fotoreportér, Josef Koudelka, český Cartier-Bresson (ten francouzský se narodil o třicet roků dříve, 22. srpna 1908) a minulý týden začala v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu jeho životní fotografická retrospektiva pod názvem Návraty (ve Veletržním paláci ji Národní galerie doplňuje tuctem Koudelkových velkoformátových zvětšenin z cyklu inspirovaného knihou Genesis).

 

 


Tři sta padesát černobílých snímků v Um-prum-muzeu (parádně restaurovaném a rekonstruovaném!) mapuje Koudelkovu mnohotvářnou tvorbu a současně i Josef Koudelka 5 foto Jan Plachetkajeho pestrý, z velké části kočovný život – a do jisté míry také obraz světa v posledních šedesáti letech.


Josef K. začal ve dvaceti foto-grafickými experimenty, pak se několik roků intenzivně věnoval umělecké dokumentaci pražského divadelního dění (zejména v Divadle za branou – odtud mj. jeho skvělé záběry Jana Třísky a dalších) a také jedinečně zobrazil život cikánů na Slovensku a v Rumunsku.


Po 21. srpnu 1968 pořídil (zejména v Praze) legendární sérii „okupačních" fotek, které díky svému andělu strážnému, Anně Fárové, propašoval na Západ a zprvu anonymně uveřejnil. Když o dva roky později opustil Československo, právě tyto záběry mu otevřely dveře do elitního sdružení Magnum Photos a vysloužily mu v dalších letech zajímavé zakázky, jež Koudelku povznesly – i prostředním prestižních výstav a výstavných knižních kolekcí – na Foto-Parnas. Podstatné ukázky ze všech významných cyklů (mj. Exily, Chaos, Černý trojúhelník: Podkrušnohoří) jsou teď v Praze až do 23. září k vidění – a za vidění rozhodně stojí.


Na vernisáži byl k vidění i sám autor, který má od roku 1987 i francouzské občanství a který stále neposedně putuje s aparátem po zeměkouli; byl stejně neokázalý a stejně působivý jako jeho dvoubarevné obrázky zachycující nevšedním způsobem všední život. Své rodné zemi, jen tak mimochodem, věnoval nejen podstatnou část tvůrčí energie a času, ale Josef Koudelka 6 foto Jan Plachetkačerstvě i několik stovek fotografií, včetně toho tuctu prezentovaného ve Veletržním paláci. Kurátor fotografické sbírky UPM, Jan Mlčoch, podotkl, že se tato díla stala nejenom národním majetkem, ale že budou i součástí muzejního a galerijního provozu Evropy a vlastně celého světa. Máme se čím/kým chlubit!


Mimochodem: k výstavě, která je vydatným příspěvkem k letošním kulatým výročím Československa, Česka a invaze vojsk Varšavské smlouvy, vychází obsáhlá fotopublikace – s českým a anglickým textem.

 

 

 

 

 

 

Tři portréty Jos. Koudelky:

Josef Koudelka 2 foto Jan PlachetkaJosef Koudelka 3 foto Jan PlachetkaJosef Koudelka 4 foto Jan Plachetka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Jan Plachetka

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB