Jednapadesátý (přibližně) odstín Šedé


 

Kateřina Šedá foto Jan PlachetkaChcete zažít Český Krumlov „na vlastní kůži“ a „beznákladově“ – a ještě se třeba ukázat v Benátkách? V těch italských, ovšemže – na letošním mezinárodním bienále architektury. Tak si udělejte čas a napište Kateřině Šedé.

 

 

Kateřina Šedá je čtyřicetiletá Brňanka, mamka dvou dětí, ale už skoro dvacet let si (zase) hraje. Takříkajíc profesionálně. Je označována za výtvarnici zaměřenou na sociální architekturu. Vymýšlí si „ptákoviny“, do nichž zatahuje neznámé lidi, a dostává se jí za to četných uznání. Například loni dostala Magnesii Literu v kategorii publicistiky za BRNOX (po třech letech sběru materiálu v terénu připravila publikaci koncipovanou jako turistického průvodce, který Brnoxpředstavuje brněnskou vyloučenou lokalitu v deseti tematických trasách). Nebo v roce 2011 měla samostatnou výstavu v londýnské Tate Modern Gallery, k čemuž jí dopomohl jeden z jejích „sociálně laděných happeningů“, nazvaný Bedřichovice nad Temží. Konfrontovala život ve vesničce u Brna a v jedné ze světových metropolí, Londýně. (Akce se konala v prostoru velikosti katastrálního území Bedřichovic promítnutého do prostoru Londýna 1:1, mezi budovu Tate Bedřichovice nad TemžíModern a katedrálu Sv. Pavla – zúčastnilo se 80 obyvatel Bedřichovic, kteří si měli na vymezeném londýnském území počínat, jako by byli doma, ve svém… Zároveň 80 britských malířů malovalo vesnici v londýnských reáliích dle fotografií skutečných Bedřichovic. Podle pořadatele to byla performance roku.)

 

To, aby bylo aspoň trochu jasno, co a jak absolventka brněnské Střední školy uměleckých řemesel a pražské Akademie výtvarných umění (obor grafika u profesora Kokolii) tvoří – jak vypadají její „experimenty mající za cíl vyvést zúčastněné ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace“. V roce 2005 získala Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno (šlo o jakousi arterapii – Šedá se snažila probudit u své babičky, která dlouhá léta vedla sklad domácích potřeb, chuť k životu – vedla ji k tomu, aby kreslila sortiment skladu a přidávala k němu detailní popisy). Loni byla rovněž jmenována architektkou roku za "inovativní přístup k architektuře v Česku a její popularizaci". A vyhrála soutěž na reprezentaci naší architektury v Česko-Slovenském pavilonu na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2018. A tím se dostáváme zpátky k Českému Krumlovu…

 

Už věhlasnou Šedou oslovila loni českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum (konkrétně jeho ředitelka Hana Jirmusová, která se posléze stala spolukurátorkou projektu), zda by ji nenapadlo něco ve prospěch turisty zaplavované a usedlíky opuštěného historického centra (co všechno ještě perla jižních Čech, zapsaná v seznamu UNESCO, unese?!). Šedá se do Krumlova na týden nastěhovala s celou rodinou (včetně babičky) a pak se tam ještě mnohokrát vypravila, aby si povídala s místními obyvateli, a ovšem i radními a dalšími představiteli. Výsledkem se stal projekt UNES-CO.

 

Fiktivní „Company“ zmíněného názvu hodlá pod vedením autorky nabídnout (zdarma) několik bytů v památkovém středu města zájemcům (nejlépe rodinám, ale mimo hru nejsou prý ani jednotlivci), kteří se budou ochotni v období od 26. května do 26. srpna stát (na dobu, kterou sami navrhnou – od několika dnů až po měsíc) „řadovými“ obyvateli. S tím, že budou žít „neturisticky“ a konat práce či jiné činnosti podle svých zvyklostí nebo nápadů (hostitelskou „firmou“ odsouhlasené, ba dokonce honorované). Městskými kamerami běžně monitorované pouliční dění, jehož by se tito dočasní občané měli účastnit, bude pak přenášeno do našeho pavilonu na benátské přehlídce, takže tamním návštěvníkům se naskytne v přímém přenosu obraz života v malebném městečku – ovšem v hlavní turistické sezóně…

 

„Mým cílem není turismus pouze kritizovat, ale přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost stát se místním,“ uvádí Šedá. K tomu se hodí Unes-cododat, že 12tisícovým Českým Krumlovem projdou ročně na dva miliony turistů.

 

Kdo by měl chuť podílet se na hře, kterou tvůrkyně pro město a architektonické bienále (a následně i pro dokumentární film) vymyslela, může se do 20. dubna přihlásit na www.unes-co.cz (vyplnit formulář a napsat tzv. motivační dopis) – a těšit se, že bude vybrán a na chvíli se zabydlí v podzámčí u Vltavy.

 

Foto Jan Plachetka

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB