Recenze: Marťanské charivari


Dan-Trantina---Petr-SadofskyOd pondělí 13. listopadu je možné v galerii Peron navštívit výstavu Dana Trantiny a Petra Sadofsky (vlevo na snímku) nazvanou Last minute Mars - All inclusive 2017. Jak název výstavy napovídá, jedná se o výtvarnou science fiction, ve které ale vůbec nejde o životě na Marsu.

 

 

 

Dan Trantina (*1965) patří k nejvýraznějším představitelům české malby střední generace, absolvoval v ateliéru Jiřího Načeradského na pražské AVU v roce 1992 a hned po škole se zařadil mezi nejvýznamnější malíře své generace. Trantinovo malířské dílo spočívá ve výrazném expresivním gestu na pomezí abstrakce a reality. Jeho výtvarná tvorba se však neomezuje pouze na malbu, vytváří také nadživotní sochy-loutky, se kterými se již prezentoval na mnoha kulturních akcích jako např. na hudebním festivalu Colours of Ostrava. Důležitou součástí Trantinova uměleckého života jsou jeho mnohé cesty do zahraničí, kde se pokaždé zapojil do místního uměleckého života (USA, Německo, Ukrajina atd.)


Petr Motyčka alias Petr Sadofsky(*1965) je vizuální umělec českého původu, člen výtvarné skupiny PodeBal. V roce 1983 Petr Motyčka emigroval se svými rodiči do USA, kde také vystudoval na Oregonské univerzitě výtvarné umění. Po Sametové revoluci se vrátil do Československa, kde pokračoval se studiem fotografie a vizuální komunikace na VŠUP v Praze. Ve své umělecké tvorbě otevírá tabuizovaná témata, která mají mít funkci společenského svědomí. Umění chápe jako nástroj vyrovnání se s traumaty minulosti, sociální intervence a politická angažovanost patří k hlavním bodům Motyčkova uměleckého názoru. Spolu s Trantinou od roku 2016 tvoří uměleckou dvojici „GesamteEntarteteKunstWerke“.


Aktuální výstava v galerii Peron se skládá z maleb Dana Trantiny a instalací, ready - made Petra Motyčky. Nepůsobí jako protiklady, spíše se vzájemně doplňují, jejich nejvýraznějším postojem k výtvarné tvorbě, který mají společný, je temný humor vysmívající se lidským nešvarům a všudypřítomné lidské hlouposti. Planeta Mars se stává záminkou, novou perspektivou, ze které se dají kritizovat lidské a mnohdy nesmyslné, sebedestruktivní hemžení na planetě Zemi. Trantina mimochodem dodává, že je to také skvělá záminka k malbě.


Dan Trantina stejně jako Sadofsky mají vysoký narativní potenciál, mají geneticky blízko k Perským listům Charlese Louise Montesquiea, ironické kritice společnosti, předsudků a náboženství z cizokrajné perspektivy postavené na všech možných protikladech, které způsobují nadšení cukající ústními koutky.


Trantina sám mi vyprávěl následující anekdotu, která výborně ilustruje jejich společný, hravě dadaistický přístup k výtvarné tvorbě: “Lepá návštěvnice z planety Země zavítá na planetu Mars. Jelikož je náhle nadšená z nabité svobody a jejími kolegyněmi konspirativně šeptané příběhy vypovídají o nadsamcích z rudé planety, s grácií kancelářské bohyně vytahuje svůj smartphone, na kterém si s očekáváním božského zapíná aplikaci Tinder. Po pár pohybech svého prstu s růžově nalakovaným nehtem nachází extraterrestriálce, který by dokázal uspokojit její, pozemskými muži neukojené touhy. Ale ouha, situace se zvrhne a k naší hrdince přistupuje hrozivý Marťan rumělkový touhou, tolik odlišný od jeho profilové fotografie. Dobro a láska však nakonec vítězí a z americké vesmírné lodi je vystřelena raketa, která má Marťana zpacifikovat a tím naší nebohou blondýnu zachránit.”


Aktuální výstava umělecké dvojice Trantina-Sadofsky je zábavným a svěžím výletem na rudou planetu. Po obsahové i formální stránce je příjemnou a hřejivou oázou v deštivých a krátkých listopadových a prosincových dní, kterou by uměnímilovný divák rozhodně neměl v Praze minout.

Ukázka:

Dan Trantina

Dan-Trantina---Sexualni-zivot-na-MarsuDan-Trantina---Tinder

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Sadofsky

Petr Motyčka Sadofsky 1Petr Motyčka Sadofsky 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Doprovodni-zpev---Adela-Velova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dan Trantina, Petr Sadofsky - Last minute Mars - All inclusive 2017

Výstava potrvá do 9. 12. 2017
Galerie Peron
U Lužického semináře 12
118 00 Praha 1

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB