Lyube Petrov: Uhelná paleta citu


Lyube Petrov a jeho obraz foto fb PetrovOd 1. listopadu 2017 je možné navštívit v ostravském Dole Michal výstavu malíře Lyube Petrova (na snímku vlevo) nazvanou “Mantracit”. Název výstavy vtipně odkazuje na druh uhlí kdysi těženého na Dole Michal a na cit, který v Praze žijící malíř bulharského původu vkládá do svých maleb.

 

 

 

Lyube Petrov je malíř, který se již na internetových stránkách Literarky.cz objevil („Moře v mušli“  a  „Labutě a potápěči“). Tento umělec mladé generace (1984, Burgas), který prošel školením Akademie výtvarných umění v Sofii a Fakultou výtvarných umění VUT v Brně dnes patří na české výtvarné scéně k nejzajímavějším a nejoriginálnějším malířským osobnostem. Kurátor výstavy Tomáš Koudela k tvorbě Lyube Petrova poznamenává: “Figurativní malířská tvorba Lyubeho Petrova se nabízí svému divákovi jako harmonický, avšak na první pohled poněkud autonomní výtvarný zážitek, vizuálně intaktní k místu, jež není jen periferií republiky, ale i periferií Ostravy.


Ve své aktuální ostravské výstavě Petrov představuje snad největší soubor obrazů, který kdy v České republice vystavil. Výstava Petrovových maleb je situována v cechovně Dole Michal, největšímu a nejreprezentativnějšímu prostoru, který se na Dole Michal nachází. Samotný monumentální prostor cechovny je pro každého vystavujícího velkou výzvou, na kterém může i sebelepší výstava díky špatné instalaci ztroskotat. Díky zkušenostem kurátora Tomáše Koudely však Petrovova výstava v cechovně vyznívá kompaktním a uceleným dojmem, zároveň kurátorSnimek-obrazovky-2017-11-05-v 9 citlivě pracuje i s náladami a vyzněním jednotlivých Petrovových pláten.


Výstava je složena z obrazů, které reprezentují snad veškeré malířské cykly, kterými se Petrov v posledních letech zabýval. Pro Petrovovu tvorbu je typická práce v sériích, kde cyklicky rozpracovává a variuje jeden dominantní motiv. Na výstavě malíř představuje zejména malby z cyklů: “Tanec smrti”, “Zvěstování”, “Zachránci” a “Současné transplantace”, ale i další solitérní obrazy.


Ve svých obrazech Petrov důmyslně pracuje s psychologií zobrazovaných postav, emocionální škála, které využívá je opravdu široká, pohybuje se od depresivní rezignace (Zvěstování) po manickou exaltaci (Tance smrti). Do jaké míry každý malíř do svých maleb projektuje své vlastní pocity a nálady je sice otázka spekulativní, nicméně hloubka citu, kterou umělec dokáže věrohodně zobrazit je srovnatelná s jeho uměleckou velikostí.


Pozoruhodným obrazem, který nepatří do žádného z výše jmenovaných malířských cyklů, ale svým vyzněním vypovídá o své jedinečnosti je Petrovova malba nazvaná “Noční lov”. Malíř v něm zobrazuje mladou dívku - rybářku, která ulovila inteligentního predátora hlubiny - chobotnici. V tomto konkrétním případě se však kořist sama stává predátorem, rudá, vášněmi excitovaná chobotnice svými slizkými chapadly obepíná něžné dívčí dlaně a stehna. Úmysly chobotnice jsou patrné, dívka rezignovaně stojí ve vlhkém močálu a marně čeká na svého rytíře v bambusové loďce. Petrovův obraz připomene známý barevný Hokusaiův dřevořez “Sen rybářovy manželky”, malíř Petrov je však na rozdíl od Hokusaie více náladový, tajemný a nechává větší prostor divákově imaginaci.


Současná Petrovova výstava v areálu Dolu Michal je jednou z nejcelistvějších a myšlenkově nejsofistikovanějších přehlídek malby tohoto talentovaného malíře. Petrovovy malby působí jako barvami zářící drahokamy uprostřed uhelného prachu, které by jistě neměl malby milovný divák nejen z Ostravy opomenout. (níže foto instalace výstavy)

 

instalace výstavy

 

 

Při zahájení vernisáže výstavy došlo i ke křtu malířova nového katalogu.

 

Ukázka prací:

Snimek-obrazovky 2 2017-11-05-v 9.52Snimek-obrazovky-2017-11-05-v 9.52Snimek-obrazovky-2017-11-05-v 14.55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava potrvá do 5. 1. 2018
Lyube Petrov - Mantracit
Kurátor výstavy: Tomáš Koudelapozvánka

Důl Michal
Československé armády 413/95
71500 Ostrava
www.dul-michal.cz/cs

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB