Výstava Lubomíra Typlta Vizionáři pobaví i uhrane...
typlt foto typlt comMalíř Lubomír Typlt (na snímku) vystavuje v Galerii U Betlémského náměstí. Výstava, která se jmenuje Vizionáři, reprezentuje především jeho malby temperou.

 

 

 

Malíř a textař
Typlta mohou lidé znát nejen jako výtvarníka, ale také jako textaře (není bez zajímavosti, že jeho bratr Jaromír je básník). Experimentální rapová skupina WWW jeho imaginace využívá právě i v této sféře. Typlt se tedy stará nejen o obaly jejích alb, ale také je jejím častým textařem.

 

 

Syté barvy
Těžiště jeho tvorby však leží na výtvarném umění. Výstava Vizionáři ukazuje především jeho práce temperou. Typlt užívá sytých, často kontrastních barev, které dodávají výjevům atmosféru snu. Většinou podivné noční můry.

 

 

Člověk jako individualita
Obsahově se Typlt často vztahuje k člověku – k tomu, zda je schopen být individualitou. Zda má své svědomí a odpovědnost. Odpovědnost za vlastní svobodnou volbu. U Typlta tato individualita často chybí, lidé jsou většinou ve větším kolektivu, kde odpovědnost mizí. Vítězí surovost a absurdita. Syté barvy toto ještě podtrhnou.

 

 

Děti
Častými postavami na jeho obrazech jsou děti. Děti vyhlížející nezdravě a zle. Například jeho Pojídači kukuřice, byť v tomto obraze trojice kluků vlastně jen celkem nevině pojídá kukuřici. Nebo Zlobiví kluci, kde už jsou kluci jednající, v tomto případě spíše naopak pasivní. Právě u dětí se něco jako schopnost vlastního rozhodnutí smazává, děti obvykle chtějí zaujmout svoje místo v kolektivu. A to za jakoukoliv cenu.

 

 

Humor
Obrazům Lubomíra Typlta nechybí humor. Naopak. Zmínění Zlobiví kluci, nebo Pinocchiův konec přimějí člověka k úsměvu. Byť se jedná o úsměv, který posléze na rtech. Snad o to je však sdělení obrazů silnější. Nejedná se o pateticky a jasně formulovatelná sdělení. Spíše na mysl přijde poselství řečené jazykem WWW:


Hledal sem v chaosu řád a našel sem neřáda
Hledal sem pevný bod v tom koloběhu,
jak ale chceš, aby ti nože projevily něhu?

 

Typlt L Pinocchiův konectyplt pojídají kukuřici

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Typlt čtenáři

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lubomír Typlt: Vizionáři
Kurátor: Petr Vaňous
7. 9. 2017-4. 10. 2017
Galerie U Betlémské kaple
Betlémské náměstí 8
Praha 1 – Staré město

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 06 Říjen 2017 09:40 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB