Návrat do Děčína

Slavný obraz nejvýznamnějšího malíře německého romantismu Caspara Davida Friedricha „Děčínský oltář“ se tento víkend – byť jen v mistrovské kopii – vrátil na děčínský zámek. Stejně jako před 200 lety byl do Děčína dopraven z Drážďan kolesovým parníkem.

Tento návrat byl současně zahájením Wagnerovských slavností, které se souběžně konají v saském městě Graupa. Inscenace „Kus nebe aneb Až budu věčný“ je fiktivním rozhovorem Richarda Wagnera a Caspara Davida Friedricha o vztahu mezi malbou a hudbou.

„Obraz do děčínského zámku patřil více než 100 let. Hrabě František Antonín Thun ho spolu se svojí snoubenkou koupili přímo od jeho autora v roce 1808. Na zámku v Děčíně zůstal až do roku 1921, kdy byl prodán galerii Neue Meister v Drážďanech. Návrat jeho mistrovské kopie je důkazem, že naše spolupráce s kolegy ze Saska je úspěšná a smysluplná,“ uvedla Ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku Děčín. „Letos jsme se stali také díky této spolupráci partnery Wagnerovských slavností. Repríza představení se koná 14. července a lístky je možné zakoupit prostřednictvím portálu Vstupenka Děčín.“

Obraz „Děčínský oltář“ původně nazývaný „Kříž v horách“ vytvořil Caspar David Friedrich jako svoji první olejomalbu. Obraz ukazuje komponovanou krajinu, která reálně neexistuje. Je v něm představen hluboce nábožensky pociťovaný přírodní výjev, který je aranžovaný jako ideální krajina a vyzývá pozorovatele k rozjímání.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 13 Červenec 2017 12:23 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB