Pozvánka: Kolíbal, Gebauer, Nepraš a další v Litomyšli


 

Litomyšl výtvarná logoHlavní výstava Smetanovy výtvarné Litomyšli představí první generaci českých postmoderních umělců.

 

 

 

 


V zámeckém pivovaru se i letos odehraje výtvarná událost svým významem odpovídající hudební části festivalu Smetanova Litomyšl. Výstava Generation one představí návštěvníkům festivalu první generaci českých postmoderních umělců, zabývajících se plastikou – mezi nimi Kolíbala, Gebauera, Nepraše a další. Výstava bude k vidění od 17. června do 6. července.


Smetanova výtvarná Litomyšl je rovnocenným protějškem hudební části festivalu, který každý rok představuje to nejlepší z české hudební scény. Hlavní výstava festivalu, Generation One, tematicky reaguje na hudební dramaturgii, respektive na uvedení Mahlerovy první symfonie, zvané též Titán. Organizátoři výstavy – nadační fond BOHEMIAN HERITAGE FUND a galerie Cermak Eisenkraft – odpovídají právě představením titánů české výtvarné scény, generace, která se narodila kolem roku 1930 a čelila tak velmi těžkému období těžkých dějin.
Vystaveni budou Karel Malich, Alena Kučerová, Jiří Hilmar, Kurt Gebauer, Eva Kmentová, Jiří Bielecki, Jan Koblasa, Vladimír Janoušek, Věra Janoušková, Karel Nepraš, Stanislav Kolíbal, František Kyncl, Jindřich Zeithamml a Aleš Veselý. Značně neortodoxní je instalace výstavy, kdy v hlavních výstavních sálech vytvoří monumentální vertikální plastiky zástup, ohraničený dvěma dalšími díly – Úzkostí Otty Guttfreunda, která předznamenala nástup postmodernismu, a instalací Outside Itself výrazně mladšího Federica Díaze reprezentující vliv představované generace na dnešní sochařskou tvorbu. Všechna vystavená díla pocházejí ze soukromých sbírek a celá řada z nich dosud nebyla veřejně vystavena.
Kurátor výstavy David Železný k tvorbě představovaných umělců říká: „Spojuje je hodně. Třeba to, že nemalují. Štětec není a nikdy nebyl jejich nástrojem. Přesto se zdráhám nazvat tuto výstavu sochařskou. Ano, byli a jsou to sochaři, ale tvořili či tvoří v době, kdy klasicky cítěná socha je přece jen již zřejmým archaismem. Spojuje je také fakt, že prožili dobu, která hodlala progresívní české umění vymýtit jako plevel. Té době všichni bez výjimky čelili obrovskou autorskou odvahou. Právě ta z nich udělala první generaci českého postmoderního umění."
President nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND, Pavel Smutný, dodává: „Odvaha v uměleckém projevu i v osobním životě je rys, který v rámci práce našeho nadačního fondu dlouhodobě vyhledáváme a oceňujeme. A věřím, že i odvaha k mecenášství, činnosti s nejistým výsledkem, která si navíc vyžaduje velké osobní nasazení a dlouhodobé společenské angažmá, je někdy zárodkem velkých věcí. Druhou naší zásadou je dialog. Jsem rád, že se v praxi osvědčilo to, v co jsme doufali: dialog mezi hudební a výtvarnou dramaturgií festivalu je všestranně obohacující."
Vernisáž výstavy Generation One se koná v den slavnostního zahájení festivalu, 16. června 2017, v 16:45, výstava potrvá do 6. července.


Více informací na www.vytvarnalitomysl.cz.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB