Recenze: Labutě a potápěči


 

Lyube-Petrov--Ledy-Lédy plakátMezi 6. dubnem až 6. červnem 2017 je možné zhlédnout výstavu bulharského malíře Lyube Petrova v prostoru coworkingového centra K10 sídlícího v budově bývalého dánského velvyslanectví na pražských Vinohradech. Výstava je drobným průřezem Petrovovy dosavadní tvorby s akcentem kladeným na obrazy z jeho malířských cyklů „Zloděj labutí“ a „Potápěči“.

 

 

 

Rozhovor s Lyube Petrovem "Moře v mušli"

 

Lyube Petrov (*1984 Burgas) je původem bulharský malíř, v současnosti žijící a tvořící v Praze. Petrov je absolventem Akademie výtvarných umění v Sofii, ale se studii pokračoval v České republice, kde vystudoval malířství na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně v ateliéru malby prof. Martina Mainera, dnes pedagogicky působícího na pražské AVU. Ve své výtvarné tvorbě se Petrov věnuje převážně malbě, ale jeho umělecký repertoár je širší, zabývá se také ilustrací a objektovou tvorbou. Pro Petrovovu tvorbu je charakteristické brilantní zvládnutí formy, což se projevuje zejména v jeho figurálních kompozicích, které mají blízko k magicko-realistickým světům Marquéze či Ajtmatova. Petrov také poukazuje na současné problémy lidstva, jeho oblíbeným motivem je apokalypsa, konec světa na pozadí pozlátkových výjevů ze současného hypertrofovaného světa produkce a spotřeby. Sny, mýty a legendy se v Petrovových obrazech míchají s každodenností, což vytváří pozoruhodnou univerzálnost a nečasovost jeho obrazů.

Současná Petrovova výstava je pojmenovaná po Lédě, postavě z řecké mytologie. Dcera aitolského krále Thestia, která byla krásná tak, že se do ní zamiloval Zeus, a proměněný v labuť za ní přišel, aby se s ní pomiloval. Později mu z tohoto spojení porodila dvě děti, jednoho z Dioskurů Polydeuka (je po něm pojmenovaná hvězda v souhvězdí Blíženců) a nejkrásnější ženu antiky Helenu.

Lyube Petrov v roce 2016 namaloval cyklus labutí a s nimi mladé ženy a muže. Mladé ženy, které vystupují na jeho obrazech, jsou nesmělé, rezervované, cudně držící v náručí tyto spanilé ptáky. Mladí muži oproti tomu mají lišácký úsměv, a v jeho obrazech vystupují jako prohnaní fiškusové, kteří labutě kradou, a pak s nimi asi provádějí nepěkné věci.

Léda s labutí bylo oblíbené téma malířů a sochařů zejména v renesanci a baroku. Známe Lédu s labutí od Leonarda da Vinciho, Michelangela, Benvenuta Celliniho, Correggia nebo Petra Paula Rubense a mnohých dalších. Ostatně Correggiova „Léda s labutí“ byla součástí slavných rudolfinských sbírek. Dopadla ovšem nešťastně, během vlády Josefa II. byla prodána do Německa a v dražebním katalogu byla popsána jako „žena nahá, štípaná zlou husou“. Všechny tyto obrazy a sochy od výše jmenovaných se vyznačují tím, že zobrazují nahou ženskou figuru ladných tvarů a vilného opeřence. Zdá se, že tento výtvarný motiv byl skvělou příležitostí pro umělce demonstrovat své umění ženského aktu. Petrov zde, jde opět proti proudu, nahé tělo zakrývá, a více se zaměřuje na psychologický vztah mezi člověkem a zvířetem.

Neprojde bez povšimnutí, že Petrovovy dívky (Lédy) jsou opravdu velmi rezervované a dosti nesmělým dojmem působící, a proto je třeba podle Petrova prolomit ledy. A to nejlépe tak, že se jako potápěč (další Petrovovo velké výtvarné téma) ponoříme do jeho obrazů, a necháme se opájet barevnými vodami a proudy, které prýští z jeho maleb. I když se na první pohled může zdát prostor coworkingového centra nepříliš vhodný pro výstavu maleb, opak je pravdou, a Petrovovy malby jsou zde organicky a působivě začleněny do bzučícího úlu pilně pracujících lidí.

 

Ukázka:

SaviorIIIoilvarnishcanvas150x110cm2016Behind reality oiltextilevarnish on canvas160x2002014SaviorIIoilvarnishcanvas150x130cm2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lyube Petrov – Ledy Lédy

K10 Coworking

Koperníkova 2204/10

Praha – Vinohrady

12000

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB