Z výstavy: Hloubky tváře,
Štenclová Ivana foto FBOd 9. 3. 2017 je možné v nově otevřené pražské galerii Budoart zhlédnout výstavu Ivany Štenclové nazvanou Mikve. Tato výstava je mírně retrospektivním průřezem tvorby této původem slezské vizuální umělkyně.

 

 

 

Ivana Štenclová (*1980) se narodila ve Vítkově, městečku ležícím v opavském Slezsku. Je absolventkou AVU, ateliéru kresby Jitky Svobodové. Za svoji diplomovou práci byla oceněna Cenou Josefa Hlávky (2005). Věnuje se také kurátorství výstav současného umění (sympozium Smalt Art v Ostravě). Je mnohostrannou umělkyní, která se neomezuje pouze na kresbu, ale zabývá se také malbou a sochou. Její obrazy se nacházejí ve sbírkách Národní galerie, Galerie výtvarného umění v Ostravě a v mnoha jiných českých a světových institucích a soukromých sbírkách.
Mikve je židovská rituální lázeň, nádrž s přírodní vodou sloužící k rituálnímu očištění osob nebo předmětů. Ženy do mikve vstupují za účelem očisty po menstruaci nebo porodu. Štenclová použila tohoto hebrejského slova k označení své výstavy, snad aby symbolicky vyjádřila svůj vztah k výtvarné tvorbě. Typické pro tvorbu Štenclové je, že se zabývá vztahem své osoby k vlastní rodině a společnosti, které ji obklopují. Výtvarná tvorba je pro ni nejen prostředkem k poznání vlastního místa ve společnosti, ale také zároveň očistným rituálem před nástrahami světa, kterými je každý obklopen, umělkyni nevyjímaje.
Ve své výtvarné tvorbě se Štenclová zabývá zejména možnostmi kresebné linie, čímž zároveň vyvolává odvěkou otázku po hranici mezi kresbou a malbou, případně sochařským dílem. Díky exaltované linearitěz výstavy MIkve jejích děl jsou malby, kresby či sochy Ivany Štenclové rozpoznatelné na první pohled. Rozsah výtvarných prostředků, které Štenclová využívá k tvorbě svých obrazů je impozantní, umělkyně používá tuše, pastelky, fixy, propisovací tužky, injekční stříkačky, tavné pistole, umělá vlákna, malířské válečky či vlastnoručně vyrobená razítka.
Štenclová vytváří obsesivní spletité soustavy linií, které působí jako plány či výkresy jejích vztahů a citů k portrétované osobě. Princip vrstvení se objevuje už v její diplomové práci, na výstavě zastoupené (Otec, 2005), za kterou Štenclová obdržela Cenu Josefa Hlávky. Pomocí jednotlivých desek plexiskla s kresbou, které na sebe vršila, vytvořila symbolicky i doslovně hluboký portrét svého otce, který jí v době před vznikem tohoto díla nečekaně zemřel.
Současná výstava (foto vpravo) je malým průřezem jejího dosavadního díla, vystavené obrazy a sochy mapují více než desetiletí tvorby Štenclové, nejstarším dílem na výstavě zastoupeným je již výše zmíněný portrét otce umělkyně (2005). Objevují se zde také autoportréty zachycující umělkyni v nejrůznějších mentálních stavech a duševních hnutích. Na výstavě je vystaven i obraz reflektující umělkyninu zkušenost s mateřstvím (Dokud nás smrt…, 2012). Tato malba je reakcí na narození dcery Zoe, niternou malířskou výpovědí hlubokého mateřského citu k milovanému dítěti. Nad všemi těmito obrazy oslavujícími život v jeho unikátní lidské jedinečnosti se vznáší socha lebky, která je jedním z nejpůsobivějších děl této talentované umělkyně. Socha lebky poskládaná z jednotlivých kovových fragmentů se jako memento mori, na řetěze zavěšená, tiše se vznáší v prostoru galerie a působí jako Damoklův meč, připomínající, že smrt je nedaleko.
Výstava Ivany Štenclové je drobnou, ale promyšlenou retrospektivou této všestranné tvůrkyně, ve které se představuje jako umělkyně nadaná hlubokým ženským citem kombinovaným s technickou virtuozitou, kterou ve svých uměleckých artefaktech tak okázale demonstruje.

 

Ukázka z tvorby:

Štenclová 1Štenclová 5Štenclová 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Štenclová 3Štenclová 6

 

 

 

 

 

 

Ivana Štenclová – Mikve
Galerie Budoart
Havanská 3a (vnitroblok)

Praha 7 Bubeneč
170 00

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 14 Březen 2017 11:17 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB