Anna Neborová : Třepotavá blízkost věcí


Neborová AnnaV Galerii Petr Novotný vystavuje od 8. 2. Anna Neoborová své obrazy z posledních dvou let (2016-2017), které se zdají být nadosah, ale při bližším pohledu se rozplývají jako malířská fata morgána.
Anna Neborová je česká malířka (*1968) střední generace, která studovala na pražské AVU v přelomových letech 1987-1994 v ateliérech Jiřího Ptáčka, Jiřího Sopka a Bedřicha Dlouhého. Na svém kontě má již přes 30 kolektivních a samostatných výstav.

 

 Věnuje se také ilustraci knih, převážně dětských, za které získala již několik cen (2003- 2. místo Nejkrásnější české knihy 2002 v kategorii Literatura pro děti a mládež). Její ilustrace mají skrze výraznou stylizaci lyrizující náboj, ukazující na talentovanou ilustrátorku, která dokáže citlivým způsobem propojit text s ilustrací.

Malby Neborové jsou chvějivé, precizně namalované, působí jako z velmi křehkého materiálu, který nesnese lidský dotyk. Její obrazy jsou působivé svojí křehkou feminitou. Barevnost je rokoková, stejně jako linka, která se třepotá jako kresba na motýlím křídle. I když se zdá, že Neborová potlačuje linii na úkor barevného vyznění, opak je pravdou, při bližším pohledu její malby vykazují precizní kresebnou linku.
Neborová je watteauovsky sentimentální, maluje dřevěného koníka, hračku, kterou zobrazuje jako dávno minulou vzpomínku na dětství či křišťálové rybky s efemérní hrou světla na svém skleněném povrchu. Některé malby prozrazují inspiraci s postprodukčními zásahy do fotografie (dnešní tolik oblíbené fotografické „filtry“). Často pracuje v malířských cyklech, které na sebe volně navazují. Nynější série obrazů na výstavě prezentovaná navazuje na malířský cyklus nazvaný „Sbírka“, ve které se malířka zabývala znázorňováním malířsky zajímavého materiálu – skla. Neborová o svých současných malbách říká: „Většina věcí, které mne inspirovaly, se nachází v mé těsné blízkosti, v ateliéru, nadosah… Tento nový cyklus jsem nazvala jednoduše „Věci“ a kromě skla zahrnují i další předměty, s kterými žiju, které nesou můj otisk i otisky lidí, jejichž rukama prošly přede mnou…
Neborová ve své malbě zachycuje prosté věci, které mají často poetický rozměr,  koníka jako dětskou hračku nebo lilii jako určitý symbol čistoty. Zároveň se snaží ve svých malbách zachytit neúprosné plynutí času, který rozmazává kontury a mění tvar věcí. Je to zároveň i existenciální téma, stárnutí člověka a jeho smrtelnost. Ve svém malířském díle se postupně zabývala klasickými tématy – lidskou figurou, krajinou a v současnosti zátiším. U Neborové je možné vysledovat tendenci mířící k abstrakci, postupně opouští zobrazivost a míří k abstraktně geometrizující malbě, stále se však neodhodlala pro finální krok loučící se zobrazováním vnější reality.
Neborová se na výstavě „Nadosah“ představuje jako zajímavá malířská osobnost, která neustále hledá nové limity a možnosti média malby. Pokud bude malířka postupovat stejným tempem a nasazením ve svém díle i nadále, můžeme se dočkat i dalších vizuálně přitažlivých překvapení jako na této v mrazivém únoru umělecky hřejivé výstavě.

 

Ukázka z výstavy:

Neborová konik-1-2016-olej-platno-105-x-140-cmNeborová nadosah-2016-olej-platno-160-x-210-cmNeborová konik-2-2016-olej-platno-100-x-140-cm

 

 

 

 

 

 

Neborová rybky-2017-olej-platno-80-x-100-cmNeborová cerny-horizont-2016-olej-platno-90-x-90-cmNeborová tri-sklenice-2016-olej-platno-70-x-93-cm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Neborová – Nadosah
Výstava potrvá do 18. 3. 2017
Galerie Petr Novotný
Heřmanova 35    
Praha – Holešovice
170 00

 

Autor recenze je výtvarník a kritik

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 21 Únor 2017 09:53 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB