Ararat na Vyšehradě

Argišt AlaverdyanV galerii Vyšehrad od 9.12.2016 vystavuje Argišt Alaverdyan (na snímku), český malíř arménského původu své abstraktně geometrické malby vycházející z estetiky a systému deskových her. Výstava komorního charakteru představuje abstraktní malby v prostoru galerie situovaném ve středověké strážní věži vysoko a hrdě čnící nad Vltavou. Spojení překvapivě fungující.

 

 

Argišt Alaverdyan se narodil v roce 1991 v Arménii, do České republiky se však dostal již o dva roky později. Mezi léty 2007 až 2011 studoval na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze. Od roku 2011 studuje na Akademii výtvarných umění, kde postupně prošel ateliéry Zdeňka Berana, Vladimíra Skrepla až doContact-3-oil-on-canvas-170x200-cm-2016 web ateliéru Martina Mainera, kde je nyní posluchačem posledního 6. ročníku.

Odvážně, pln mladického zápalu experimentuje s médiem malby, jeho malba je kalkulovaná, ale zároveň živočišná. Hledá možnosti a hranice formy. Barevnost je hluboce promyšlená, překvapuje barevnými akordy. Pokud bych vytvářel „škatulku“, popisek by zněl „expresivizující geometrická abstrakce“.

Zabývá se stolními společenskými hrami, které sám vytváří a ilustruje. Věnuje se také šachové hře, když byl ještě dítětem, vyhrál na šachovém turnaji encyklopedii, kde byla reprodukce Picassovy Guerniky. Velmi ji tehdy obdivoval. Cesty Páně a cesty k malbě bývají často nevyzpytatelné.

 Jeho malba je tak vlastně přenesenou hrou, k malbě přistupuje stejně jako ke stolní hře, taktizuje, vypočítává budoucí kroky, ale vždy se nechá ve výsledku strhnout zápalem do hry a vzrušením z blížícího se vítězství.

Eugen Fink o hře napsal: „Nepopiratelný fenomén hry v žádném případě není tak snadno pochopitelný a průhledný; naopak, tento více či méně okrajový fenomén života klade svému pojmovému proniknutí překvapivě silný odpor, jakmile se snažíme odhalit jeho struktury.

Alaverdyan se také nechává inspirovat arménskými knižními malbami. Tato fascinující kulturní tradice vzkvétala v Arménii od šestého století po Kristu až do začátku století devatenáctého, kdy téměř zmizela. Českým zemím nejbližší knihovna plná těchto manuskriptů se nachází ve Vídni, v knihovně kláštera mechiaristů. Kurátor výstavy Petr Vaňous ve svém textu k výstavě píše: „Druhým východiskem je potom arménská knižní malba (miniatury), především to, jak ve svém tradičním založení pracuje s barvami a jejich vztahy (mezi plochami i ve vztahu k linii a obrysové kresbě).

Malíř Alaverdyan je typem introvertního autora, ve své mysli si konstruuje vlastní svět organizovaný podle vlastních pravidel, do kterého nám nechává nahlédnout skrze své plátna.

Výstava mladého, ale velmi talentovaného autora je situována v galerii na místě velmi významném pro český národ. Na Vyšehradě prý Libuše věštila slávu Praze, a pokud by žila dnes, a navštívila Alaverdyanovu výstavu, tak si dovolím tvrdit, že by Alaverdyanovi věštila slávu taky.

 

 

Ukázka z tvorby

ar19-250x250ar3-250x250ar6-1000x1000ar10-1000x1000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Argišt Alaverdyan- Kontakt

Výstava potrvá do 22. 12. 2016

Galerie Vyšehrad

http://www.praha-vysehrad.cz/Galerie-Vysehrad

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 14 Prosinec 2016 10:26 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB