Barvitý dialog nad vystřihovánkami


 Štenclová FormanV galerii Peron na Malé straně je možné od 7.12. 2016 shlédnout výstavu Ivany Štenclové a Pavla Formana Cut Out. Oba dva umělci zde představují vlastní, ale také společné obrazy z poslední doby. Výstava je tak částečně malířským dialogem a pokusem o syntézu dvou odlišných uměleckých osobností.

 

 

Ivana Štenclová se ve své výtvarné tvorbě zabývá zejména možností kresebné linie, čímž zároveň vyvolává odvěkou otázku po hranici mezi kresbou a malbou popřípadě sochařským dílem. Díky exaltované linearitě jejích děl jsou malby, kresby či sochy Štenclové rozpoznatelné na první pohled. Na výstavě představuje několik portrétů osob rozličných věků- děti, dospělé a seniory. Zabývá se osobním časem člověka, obrazně i doslova prořezává a prostřihává vrstvy vzpomínek, ze kterých vyvstávají plastické portréty jedince v jeho jedinečné časovosti. Tyto obrazy jsou nesmírně intimní, ale zároveň vyvolávají obecné otázky o relativním chápání lidského času. Život jako na první pohled chaotická změť, vizualizovaná umělkyní do urputného a obsesivního systému čar, který poskytne divákovi částečné pochopení až po získání odstupu nad celkovým obrazem.

Pro Formanovo malířské dílo je charakteristická agresivní barevnost, motivy přejímané z mentálně nenáročných, ale o to vizuálně bombastičtějších kinematografických děl, svérázné interpretace pohádek a historek z „podsvětí“ ušejkovaných ve stavu mezi snem a alkoholovým deliriem v levném baru za společnosti kumpánů, kterým není radno věřit ani nos mezi očima. Tak trochu opilý caravaggiovský Bakchus a tak trochu Brouwerovský vesničan po požití „hořkého“ nápoje, je Forman upřímný a zběhlý v tom co maluje. Na výstavě mimo jiné představuje i dva obrazy z cyklu nazvaného „Another Batman“. Plátna zobrazují „božské“ bytosti s tělem kulturisty a hlavou přešlechtěné až zdegenerované bezsrsté kočky, u které je možné vysledovat rodokmen až k aztéckým mícám Xoloitzuintli. Jsou to postmoderní bůžkové zalití v barevnosti rozkladu a tlení. Forman zde portrétuje idoly „posledních“ dnů lidstva, kteří se již nedokáží nikomu rovně podívat do tváře a zároveň vyrůstají z rokokové krajky zakrývající jejich vrozenou impotenci.

Forman a Štenclová se potkali tento rok v létě na uměleckém sympóziu Artisterium v gruzínském Tbilisi. Společným úsilím vytvořili majestátní malbu z mnoha tisíců facebookových emotikonů  „To se mi líbí“. Inspirováni palcem nahoru římských imperátorů nazvali toto dílo „Máš rád umírání“. Kurátorka výstavy Terezie Zemánková ve svém textu k výstavě píše: „Freska nazvaná „Máš rád umírání“ jakoby předurčila téma jejich umělecké spolupráce, variace na temnou strunu přehlušuje všechny ostatní tóny, snad jen černočerný humor jí může kontrovat.“

Snad jejich nejsilnějším na výstavě vystaveným dílem je obraz nazvaný „Dacani“. Rojnice růžovo-červených panenek pozvolna se měnících v zlověstné skřítky, se pomalu, ale neodbytně sune k divákovi po podlaze z ornamentů, ze kterých se po chvíli pozorování stávají hákové kříže. Na pozadí výjevu zapadá romantické slunce a z hornaté pahorkatiny za perverzními gnómy se zjevuje apokalyptická krajina plná doutnajících sopek. Může to být vize konce světa pozorovaná z dětského pokojíčku anebo také horrorová glosa k současné geopolitické situaci.

Společná práce dvou umělců na jednom díle, a ještě ve specifickém médiu malby byla, je a bude záležitost velmi problematická. Ne, že by se v současném umění umělecké dvojice nevyskytovali, jen namátkou- Gilbert a George, Jake a Nikos Chapmanovi, Böhm a Franta nebo Libenský a Brychtová. V prvé řadě jde o synchronizaci výrazných uměleckých supereg. Jako oheň a voda v jedné místnosti, v případě horším jako pejsek a kočička vařící jeden dort. Umělecká kooperace se může také zvrhnout v opatrné oťukávání se, v mnohahodinový zdvořilostní dialog o tom, kdo jako první vejde do dveří. V každém případě se jedná o dlouhou cestu, která pravděpodobněji nepřinese dobrý výsledek. Když se však vzájemná cesta k vysněné rajské zahradě podaří, sklizeň sladkého ovoce bude bohatá. V případě Formana a Štenclové bude jistě zajímavé jejich společnou cestu sledovat.

 

Ivana Štenclová, Pavel Forman- Cut Out

Výstava potrvá do 6.1. 2017

Galerie Peron

U Lužického semináře 12
118 00 Praha 1

 

Ukázka z výstavy

 FullSizeRender 1 I-ŠtenclováFullSizeRender I Štefková P FormanAnother Batman Pavel Forman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB