Procházka s panem Lysohlávkou
Michal ČechuraVe vestibulu Městské knihovny na Opatově vystavuje od 28.11. 2016 Michal Čechura kolekci obrazů, které jsou jakoby „přírodopisnou“ sondou do vlastního podivně půvabného světa podvědomí. Skoro třicet maleb převážně komorních formátů je vkusně adjustováno do skleněných vitrín ve vestibulu knihovny.

 

 

 


Michal Čechura je v Plzni narozený, v Brně studovaný a v současnosti v Praze žijící a tvořící malíř a grafický designér. Signifikantním impulsem pro Čechurovu tvorbu bylo jeho studium v malířském ateliéru Martina Mainera na FAVU VUT v Brně mezi léty 2004-2009. Podobně jako jeho učitel, je brilantním koloristou, barva je pro něj přirozeným biotopem stejně jako oceán pro krevety, které tak často s oblibou maluje.
Čechura se na výstavě prezentuje jako krajinář s poněkud bizarním smyslem pro humor. V některých malbách krajin vychází z reálné západočeské krajiny, kterou zachycuje s citlivým smyslem pro detail, blížícím se slavným vedutám Jana Antonína Venuta (1746-1833). Nad těmito krajinami však nechává vybuchovat fantazijní jaderné pumy, aby mohl posléze malovat barevný radioaktivní spad, který se jásavě snáší na tu naši rozmilou a líbeznou krajinku. Tento barevný pel však napadá krajinu s její faunou a flórou a mutuje jí podob zábavných mutantů a trifidů, kteří vesele poskakujíc adorují svého proroka a boha Trofima Lysenka.
Z divokého prasete se stala růžová smějící se bestie se zubatým šklebem a na nohou má naleštěné holínky. Jelen zmodral a kopyta se mu zbarvila do oranžova. Barevná šmouha se mění do podoby ptáka ohniváka, který rozepjal své perutě k Munchovskému výkřiku.
Čechura v těchto obrázcích zmutovaných zvířat má blízko ke středověkým iluminacím; k marginálním, ale vtipným droleriím, které mniši malovali na okraje listů teologických traktátů. Poetika je podobná: kočka s výrazem ctihodného mudrce a s malebně do esíčka prohnutým ocasem drží hnědou morovou krysku (Northumberlandský bestiář, cca 1250-1260) či zajíc v postoji šviháka tančí sarabandu za zvuků skřipek držených v tlapkách psího virtuóza (Gorlestonský žaltář, cca 1300-1310).
Svojí pitoreskností a humorem se Čechura přibližuje k Josefu Váchalovi či Jaroslavu Panuškovi. Ke druhému jmenovanému má Čechura blíže, Panuškova fantasknost má styčné body s Čechurovou imaginací. Karel Hlaváček v jedné recenzi na výstavu spolku Mánes (1898) Panuškovi práce popsal takto: „…neboť zavříti se do těchto končin, kde v černých vodách pohybují se líně obrovité nestvůry s očima rejnoka, kde v zběsilém letu honí se čadivé bludičky, zavříti se do věčné tmy, obývané toliko zkroucenými, vyhladovělými příšerami- v tom je nejen velká odvaha, ale skutečné umění- na takový svět připnouti se celou svou duší.“ Pokud by Hlaváček žil o sto let později, jistě by shledal podobné zalíbení i v Čechurových malbách.
Čechurovo dílo je halucinogenní, působí jako vybuzené koňskou dávkou psilocybinu.
Malíř ve svých malbách také úročí své zkušenosti nabyté otcovstvím, malbou doplňuje a ilustruje pohádky, které vypráví svému malému synovi. V těchto pohádkách ožívají lysohlávky, které se procházejí po duhovém lese, černé kočky se mění ve vnitřním zrakem vidoucí bytosti, zlatý bažant se antropomorfizuje a snad se změní v blonďatého politika, červená kreveta na zlatém pozadí připomíná svojí vážností obraz Zmrtvýchvstání Krista Mistra třeboňského oltáře.
Michal Čechura je ve svých obrazech hravý a zábavný, předkládá nám vlastní svět, ve kterém se děje ledacos, ale jedno je jisté- není v něm rozhodně nuda.

Michal Čechura- Můj svět
Trvání výstavy do 30.12.2016
Městská knihovna v Praze
Pobočka Opatov- Artotéka
Opatovská 1754, Praha 11

 

Ukázka z tvorby:

obraz na plakátu výstavyM Čechura HamiltonČechura Michal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB