Páteční tip: Stavte se u Magorovy kapličky


Magorova kapličkaMagorJe fajn, že tam je...

 

 


Na pražském Smíchovském nádraží má básník kapličku, která by se mu určitě líbila. Ve své době občas vysedával Ivan „Magor" Jirous v restauraci Oáza na Smíchovském nádraží. Tahle zakouřená hospoda si udržuje příjemnou atmosféru zašlého totalitního nádražního rádobyluxusu a přes prosklenou tabuli můžete z jedné její části od piva skrz dým svrchu sledovat halu a spěchající cestující.


Pivnice se jmenuje „Magorova". Na jedné její stěně si tam můžete prohlédnout Magorovy fotky, které visí nad místem, kde sedával. Pověsili je tam bratři Lipavští, básník a výtvarník Matěj (narozený 1985 v Praze) a sochař Jakub (narozený 1976 tamtéž), zároveň autoři kapličky na perónu prvního nástupiště.


Půjdete-li tam, možná se po kapličce klidně i trochu ptejte, ať někteří vědí, co tam mají. Když jsem se tam ptala nádražního personálu já, nevěděl o ní nikdo nic. Na kapličku narazíte, když se při východu z Oázy na první peron vydáte vlevo a za prvním rohem zabočíte opět vlevo. Jde o docela nenápadný železobetonový objekt na nízkých nožkách, na železné obroučce má napsaný monogram I.M.J., do zalité destičky je vytepaná Magorova báseň:

 

Rákosí
 Rybník zarostlý rákosím
   celý svět
   zarostlý rákosím

 

Uvnitř
   rákosí toho
   klečím a modlím se

 

Smím
   Smím

 

Nad železobetonovým objektem je podle šablony vysprejovaný Magorův portrét, okolo zas bývají položené svíčky, někdy květiny.
Já se o kapličce, která tam prý stojí už od roku 2011, dozvěděla až z posledního čísla Revolver revue, kde mají bratři Lipavští o svých guerillových kapličkách článek doplněný fotkami. Jedna, zvaná Zemní, byla na Karlštejně, jedna jménem Koník, v pražských Košířích, odkud bratři Lipavští pocházejí. Lipavští v článku píšou, že guerillově umístěné kapličky postupně mizí, jediná, která zatím stojí na svém místě, je právě ta Magorova na Smícháči.

 

magorova kaplička copy

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB