Výstavní síň Atrium na Žižkově vyhlásila Opencall


 

AtriumOpencall neboli otevřenou výzvu kurátorům a umělcům, kteří se mohou se svými projekty přihlásit do 31. srpna 2016. Na otázky Literárek za galerii odpovídá Patrik Hlavsa. 

 

Jak dlouho galerie Atrium existuje?

Na počátku 70. let, kdy byly zahájeny projekční práce na celkové přestavbě Žižkova, vedoucí architekti ve své koncepci zařadili objekt odsvěcené barokní kaple jako součást městské vybavenosti. Rekonstrukcí mělo být získáno kulturní zařízení splňující náročné požadavky. Vypracováním projektu byl pověřen Ing. arch. Jaroslav Koreček, jeho projekt později doplnil arch. Ivo Bílý. V roce 1977 byla zabezpečovacími pracemi rekonstrukce zahájena. Práce trvaly celých 7 let. Někdejší chrámová loď byla přeměněna v koncertní sál, k baroknímu základu přibyla moderní přístavba, v jejímž východním křídle je výstavní síň. V roce 1984 byla výstavní síň otevřena. 

Kdo je jejím provozovatelem?

V roce 1984 zahájila v rekonstruovaném objektu svou činnost Obvodní koncertní a výstavní síň ATRIUM, tehdy jedno ze zařízení Obvodního kulturního domu v Praze 3. 

Od 1.1 1992 bylo Atrium na Žižkově samostatnou příspěvkovou organizací městské části Praha 3. Od roku 2016 je novým provozovatelem výstavní síně Atria na Žižkově příspěvková organizace Za Trojku, jejímž zřizovatelem je městská část Praha 3.

 

Jaký je její dramaturgický plán? A mění se na něm teď něco?

 

Od příštího roku se snažíme změnit dosavadní koncepci prezentace výtvarného umění. Pro zájemce o výstavní činnost jsme zveřejnili na našich stránkách veřejnou výzvu (open call) k předkládání výstavních projektů. Z přihlášených projektů bude nově vybírat odborná výstavní komise, která je jmenována na jeden rok a je složena z kvalifikovaných a významných osobností aktuální umělecké scény. Komise se sejde v měsíci září a bude vyhodnocovat plány jednotlivých realizací a potenciální ohlas projektů. Členy výstavní komise pro rok 2017 jsou Marie Klimešová (historička umění, kurátorka a pedagožka), Tereza Jindrová (historička umění, kurátorka a kritička umění), Mariana Serranová (historička umění, kurátorka a kritička umění), Jiří Ptáček (kurátor a kritik umění) a Michal Pěchouček (výtvarný a divadelní umělec, kurátor a pedagog).

 

 Jakým způsobem k vystavování přistupujete?

Program je otevřen všem médiím a podobám současného výtvarného umění. Naším cílem je prezentovat především tvorbu současných výtvarných umělců všech generací, skupinové a kurátorské projekty. Přihlášku výstavního projektu mohou zájemci poslat do 31.8.2016. Výstavní komise rozhodne o zařazení jednotlivých projektů do výstavního plánu v průběhu měsíce září.

 

Máte nějaký galerijní vzor?

Galerijní vzor ne, ale jsou mi blízké koncepce některých galerií, které působí na území Prahy 3. Určitě bychom chtěli s některými v budoucnu spolupracovat.

 

Vice konrétních informací o výzvě naleznete zde:

http://www.zatrojku.cz/atrium/vystavni-sin/

 

 

Zítra, 1. června 2016 v Galerii Atrium od 18 hod. proběhne vernisáž výstavy Heleny Wernischové nazvaná Melancholie a smích.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB