Kulturní tipy Aleše Čermáka

Tip Aleše ČermákaKam za kvalitní kulturou? Dnes se s námi o své tipy dělí Aleš Čermák, který je letos již podruhé nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého:

 

 

 

Rád jezdím vlakem. Obzvlášť rád mám trasu Praha – Ústí nad Labem a dál. 1 hodina 14 minut 106 kilometrů. Pokud se rozhodnete za 1 hodinu 14 minut vystoupit z vlaku, měl bych skvělý tip na právě zahájenou výstavu v Galerii Emila Filly. Výstava má název Apocalypse Me. Impulzem, nebo mottem výstavního projektu už není ,,apokalypsa nyní''  ale ,,apokalypsuj mě'', a právě zhroucení distance mezi osobním a univerzálním byl začátek, od kterého se začala odvíjet skladba výstavy. Pokusy nějak popsat, o čem výstava bude, rychle odhalily, že sdělnější než slovo „apokalypsa'' může být slovo „krize“, říká teoretik Jan Zálešák, který je zároveň kurátorem výstavy. Cestou nazpět se můžete zastavit v kině Hraničář, které svojí náplní usiluje o vybudování kulturního centra nebo spíše Domu kultury. Výstavou s názvem Dům módy byla 1. března v těchto prostorách nově otevřena Galerie Hraničář, která si klade za cíl v následujících měsících proměnit galerijní prostory v opuštěný obchod nějakého neznámého obchodního řetězce.

 

Apocalypse meBohužel jsem byl delší dobu pryč, takže jsem ztratil pojem o tom, co se děje v Praze, ale přesto jsem byl mile překvapený výstavou Tomáše Svobody v galerii Tranzitdisplay. Pokud o této galerii slyšíte prvně, doporučuji sledovat její program. 18. března bude zahájena výstava Artificial Cinema, která by měla být výsledkem rozsáhlé spolupráce a snahy prozkoumat historii sci-fi kinematografie a její zakořeněné schopnosti dosáhnout syntetizované vize budoucnosti umění.

 

Z oblasti živého umění jsem byl mile překvapený představením The Lockers, které nastudovali pod vedením Halky Třešnákové studenti čtvrtého ročníku Katedry alternativniho a loutkového divadla. Představení je citlivým osaháváním hranic školáka, kde se po jejich překročení postavy setkávají s prvním prožitkem euforie, která může být způsobená láskou, zklamáním, a nebo ponížením někoho druhého.“

 

Apocalypse Me: https://www.facebook.com/events/574906842668204/

Dům módy: https://www.facebook.com/events/161834410862799/

Tranzidisplay: http://www.tranzitdisplay.cz

The Lockers: https://www.facebook.com/events/229836674024252/

 

AAleš Čermákleš Čermák je umělec a zakladatel nezávislého nakladatelství Ausdruck Books. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění a studijní stáž na Cooper Union School of Art v New Yorku. Široký tvůrčí záběr Čermáka, ať už jde o publikace, výstavní či dramatické situace, charakterizují principy formální otevřenosti, procesuálnosti, participace a performativity – strategie, které mu dávají volnost v angažovaném uchopování kolektivních témat, zejména dopadů proměňujících se globalizovaných sociopolitických podmínek na jednotlivce či komunitu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 04 Březen 2016 09:41 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB