Když se nezlepšujete, zhoršujete se

Email Tisk PDF

Assa KaupiNový kurátor Meetfactory Jaro Varga zde svou první výstavou Kdo hraje? upozornil na blízkost sportu a umění v prostředí současné pop-kultury.

 

Pot a slzy smutku či radosti - na současný vrcholový sport se můžeme podívat jako na esenci dnešní společnosti orientované na výkon: kdo uspěje, bude obdivován, kdo bude obdivován, bude bohatý, kdo bude bohatý, bude milován, kdo bude milován, nezůstane nikdy sám. Kdo neuspěje, bude vyřazen, nebude milován a zůstane doma chudý a sám. Jako při vrcholovém fotbale.

 

Umělci vybraní pro výstavu Kdo hraje? (Zuzanna Janin, Pawel Kruk, Olaf Breuning, Assa Kauppi, Annika Larsson, Jean-Ulrick Désert, Shaun Leonard, Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová) se soustředili na moment, kdy sportovci předvádějí publiku svou touhu uspět a následně jsou někteří z nich nuceni se také před publikem vyrovnávat s prohrou či neúspěchem, v čemž se paradoxně někdy jsou schopni i vyžívat. Zveličují své újmy a svá zranění, jdou vstříc touze diváka vidět trpícího neúspěšného. Sport byl na výstavě záměrně postaven na úroveň divadla. Bylo zdůrazněno, že diváci spolu se sportovci prožívají stres i vítězství či prohru, v obou případech jde o úlevnou a očišťující simulaci situací, které jsme zvyklí prožívat na vlastní kůži.

 

Většina vystavených děl působila jako pokus o odstup a s ním spojené protestní osvobození se z tlaků, jimiž jsme tolik prorostlí. Na úvod návštěvníka přivítala obrovská nafukovací zaťatá pěst. Ve videu Orchestra of failure (Orchestr neúspěchu) se představil svalnatý trenér učící skupinu sportovců gesta spojená s touhou po výhře. Drobné sošky dětských plavců a plavkyň seřazených v řadě zachycovaly napjatá, svaly hrající tělíčka těsně před zahájením závodu. Ve videu Hokej se odehrál fiktivní zápas bez přítomnosti diváků, natočený tak, že se kamera nesoustředila na pozici puku na ledě, ale na gesta a chování hráčů, kteří jako novodobí bojovníci soustředěně zatínali zuby, u čehož se jim půvabně rýsovaly lícní kosti. Zachyceni v boji o úspěch. Sport umí být krásný i nechutný.

 

Bylo by příjemné, kdyby umění bylo na rozdíl od sportu prostorem, kde by si lidé mohli od tlaku na výkon odpočinout. Jenže umělecké předměty jsou v současnosti mezi sebou neustále srovnávány a jejich hodnota je měřena cenou, kterou jsou lidé za ně ochotni zaplatit. Umělec dnes musí být výkonný stejně jako všichni ostatní. Zajímavé je, že na výstavě Kdo hraje? byla k vidění jak úzkost ze sportovní posledlosti výkonem, tak i její estetizace, které vede k opaku – ke zmámenému okouzlení. Což je vlastně možná druhý způsob, jak se vypořádat s něčím, co nás děsí. Když se nezlepšujete, zhoršujete se. Výkonným čest, nevýkonným pěst. Hu! Hu! Hu!

 

Kdo hraje?

Meetfactory

Kurátor: Jaro Varga

Vernisáž proběhla 10. 12. 2015, výstava skončila 7.2.2016

Umělci: Olaf Breuning (CH), Zuzanna Janin (PL), Pawel Kruk (USA), Annika Larsson (SWE), Jean-Ulrick Désert (Haiti), Shaun Leonardo (USA), Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová (SK), Assa Kauppi (SWE)

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 09 Únor 2016 09:41 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB