Pozvánka na poslední chvíli: Čtyři dimenze Šimona Štrby

Email Tisk PDF

Šimon Štrba - PesCo vám z kultury posledních dní doporučuje herečka Anita Krausová?

 

 

 

Já poslední dobou nestíhám, co bych chtěla. Zpomalit se mi často zdá nadlidským výkonem, ale jsem ráda, že jsem stihla návštěvu zdánlivě nenápadné výstavy Čtyři dimenze ve Fotograf gallery, která nabízí možnost lehce nahlédnout do duše mladičkého fotografa Šimona Štrby a jeho vnímání světa. Šimon fotkami prozkoumává vlastní životní prostor. Stylově se prolíná bezprostřednost některých snímků pořízených pod dojmem okamžiku s koncepčně rozvrženými, aranžovanými soubory, komplexně je všem vystaveným fotkám společná silná osobní emoce. Fotografický deník, návštěva míst spojených s jeho zrozením, nebo vytváření totemických zátiší pro jemu nejbližší osoby se v celku jeho práce ukazují být spojeny s touhou po evidenci toho, co patřilo do jeho života a co nechtěl nechat nevyslovené. Já osobně jsem nejdéle postála před ulitou, domovem, jistotou, bezpečím, strachem a nejistotou každého rána, jinak fotografií srolované peřiny. Prchavý dotek života ze Šimonových minimalistických fotek každodennosti zanechává chuť pomíjivosti bytí a rozhodně stojí za zvolnění kroku.“

 

 

Šimon Štrba Čtyři dimenzeCílem výstavy Čtyři dimenze je rekonstrukce odkazu mladého, nadaného fotografa Šimona Štrby (1991-2014). Prezentací jeho souborů a dalších solitérních fotografií se snažíme vykreslit jak autorovu citlivost k fotografickému obrazu. Třebaže Štrba volně přecházel mezi pořizováním bezprostředních fotografických záznamů, často pak užívaných v jeho autorských publikacích, a koncepčně rozvrženými, aranžovanými soubory, vždy usiloval o vyzdvižení vztahového a emociálního rozměru své práce. Fotografický deník, návštěva míst spojených s jeho zrozením, nebo vytváření totemických zátiší pro jemu nejbližší osoby se v celku jeho práce ukazují být spojeny s touhou po evidenci toho, co patřilo do jeho života a co nechtěl nechat nevyslovené. Díky Šimonově práci se fotografování opět ukázalo být průchodnou cestou sebepoznání i vyjádření vztahu k tomu, co ve své životní situovanosti seznáváme jako významné. Na přípravě výstavy se podíleli autorovi přátelé, pedagogové a rodina. Výstava vznikla díky finanční podpoře Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, kde Šimon Štrba navštěvoval Ateliér fotografie Pavla Baňky.

 

Výstava v pražské Fotograf gallery trvá do 30.1. 2016. Kurátorem je Jiří Ptáček.

 

Anita KAutorka doporučení Anita Krausová (1985) je filmovou i divadelní herečkou, často se objevuje například v představeních režírovaných Lucií Ferenzovou. V letech 2010-2014 byla v angažmá Činoherního studia v Ústí nad Labem. Pracuje také jako moderátorka v Českém rozhlase.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 29 Leden 2016 10:04 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB