Vivat vila, zní v Prachaticích

 

badge Vivat VilaVelkoměstskou modernu vnesl do šumavského maloměsta na počátku třicátých let místní podnikatel Johann Nepomuk Kral. Dnes je funkcionalistická vila, kterou pro něho navrhl vídeňský architekt Fritz Reichl, v ohrožení. Kvůli nové silnici. Na nenávratnou škodu, jež by tím vznikla, chce upozornit sobotní akce, kterou pořádá sdružení Živá vila.

 

 

Funkcionalistická vila, která vznikla pod vlivem zásad Adolfa Loose, by měla ustoupit přeložce silnice z Prachatic směrem na Těšovice. „Jihočeský kraj s přeložkou počítá v územním plánu, je tak jen otázkou času, kdy na demolici dojde,“ napsal nedávno Prachatický deník. Kralova vila je přitom nejen vila Prachaticeuvedena v reprezentativní publikaci Slavné vily Jihočeského kraje, ale byl také již podán návrh na její památkovou ochranu. Územní komise pracoviště Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích prohlášení vily za nemovitou kulturní památku letos v lednu doporučila, i když si je vědoma složitosti situace, protože už bylo vydáno kladné stanovisko s výstavbou silniční přeložky. Návrh nyní leží na ministerstvu kultury. Prachatičtí radní ovšem – soudě podle nedávného článku v listu 5+2 – dávají přednost silnici. „Chápu historický význam vily, ale je třeba vnímat věc z celospolečenského pohledu,“ uvedl jeden z radních. Podle této logiky je nový asfalt pro společnost důležitější než dům historických a estetických kvalit. O nich si můžeme přečíst ve zmíněném posudku českobudějovických památkářů: „Rodinný dům Johanna Nepomuka Krale od významného vídeňského architekta Fritze Reichla ze 30. let 20. století se v jižních Čechách řadí mezi nejkvalitnější puristicko-funkcionalistické stavby, který odráží vliv architektury Adolfa Loose. Vliv Adolfa Loose je patrný zejména v kubusovité hmotě domu s arkýřem a verandou, dále v podobě průčelí, jež vypovídá o rozdílech funkce jednotlivých prostor uvnitř domu. Tento dům představuje ryze moderní stavbu bez odkazů na historickou architekturu. Cenná je i urbanistická hodnota, kdy dům vytváří urbanistickou a architektonickou dominantu v sídelní struktuře. Kvalitou architektonického ztvárnění je vila srovnatelná se špičkovými stavbami tohoto stylu v celé republice.“

 

Co se bude v sobotu v Prachaticích dít? Akce začne ve 14,00. Na facebooku Vivat vila! najdeme upřesnění programu: „Benefiční setkání ... začne prohlídkou domu, na kterou naváže minikonference. Její součástí budou přednášky studentů dějin umění Jihočeské univerzity v ČB. Ty se budou věnovat funkcionalistické architektuře a samotné prachatické vile. Posléze vystoupí odborníci a zástupci pozvaných institucí s názory na danou problematiku. Následovat bude diskuse nad těmito tématy. V rámci benefice proběhne unikátní koncert, na který přislíbily účast pěvecký sbor Maraveja a místní kapely Wessele, Ucházím, Buzchech Blues, Masáž a Walden.“ Na akci dostali pozvání i zástupci města.  „Chceme se dozvědět, proč je iniciativa na zachování vily přijímána s nevolí,“ uvedla Barbora Staňková z Živé vily pro Prachatický deník.

 

Výtěžek benefice bude použit na drobné úpravy vily. Neboť sdružení se bere nejen za její záchranu, ale už přiložilo i ruku k dílu, aby vila, kterou si loni na podzim od města pronajala jedna z členek sdružení, prokoukla. Snem je proměnit vilu v netradiční kulturní centrum s komunitní zahradou.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 22 Květen 2015 12:08 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB