Šest novostaveb, které neruší starý svět


 

Praha-Dejvice dostavba UOCHBCena Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí hledá každý rok po celém území České republiky nová architektonická díla, která se chovají příkladně ke starému kontextu a přinášejí mu prospěch.

 

 

 

 

Porota vedená historikem architektury Rostislavem Šváchou přichází nyní s šesti dalšími kandidáty. Cenu získá jen jedna stavba, inspirací pro náš vztah ke kulturnímu dědictví mohou být všechny.

O předchozích ročnících Ceny Klubu Za starou Prahu čtěte Cena pro nové ve starém a Nové ve starém: Příklad k následování z Liberce (i odjinud)

 

Vítěz letošní Ceny Klubu Za starou Prahu bude vyhlášen dnes večer v kavárně Mlýnská na pražské Kampě. Šanci mají:

Polyfunkční dům na Burianově náměstí v Brně-Žabovřeskách od architekta Tomáše Pilaře dotváří prostranství starého brněnského předměstí. S typem „domu s okny“ pracoval jeho autor neschematicky, dal mu správné proporce a vyřešil dobře jeho vztah k sousedním stavbám.

Dřevěný kiosek s občerstvením v Zámecké zahradě v Jičíně od brněnských architektů Radka Květa a Jiřího Zrzavého tvoří součást rekonstrukce tohoto vyhledávaného městského parku. Svou lehkou a dynamickou formou se kiosk staví do příjemného kontrastu ke klasicistně monumentálnímu konceptu Zámecké zahrady, a přece do ní výborně zapadá.

Pěstebnímu skleníku v Květné zahradě v Kroměříži dali brněnští architekti Antonín Novák, Petr Valenta a Eduard Štěrbák správné rozměry a samozřejmý tvar, jaký citlivě vstupuje do obnoveného prostředí památky UNESCO. V loňském ročníku se architekti o cenu ucházeli s provozními budovami zahradnictví Národního centra zahradní kultury v Kroměříži.

Budova Světa techniky od týmu pražského architekta Josefa Pleskota v Ostravě-Vítkovicích vymezuje areál národní kulturní památky Vítkovických železáren, jejíž panorama se zrcadlí na skleněné stěně Pleskotovy budovy. Nepochybně jde o jedno z nejvýznamnějších děl současné české architektury; o stavbu svébytnou, přesto svým pojetím dotvářející celek tohoto průmyslového areálu.

Laboratoře Ústavu organické chemie a biochemie AVČR v Kolejní ulici v Praze-Dejvicích, postavené podle návrhu Kateřiny Zochové a Ivana Šroma, působí naproti tomu výstředněji, jak to už napovídá jejich přezdívka „květák“. Svým organickým, amébovitým tvarem stavba oživuje klasicistně laděný komplex akademických a univerzitních ústavů.

 

Jak vyrůstala nová stavba vložená do klasicistně laděného komplexu:

 

Laboratorní centrum technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně od týmu architekta Vladislava Vrány se svou přiznanou konstrukcí a volbou materiálů vyrovnává s typickou podobou baťovských staveb ve zlínském průmyslovém areálu. Do svého prostředí budova vnáší vhodnou novou funkci a přispívá tak k jeho postupnému zkulturňování.

 

 

FOTO: archivy architektů a stavebníků

Jičín kiosek v  Zámecké zahraděBrno Polyfunkční dům na Burianově náměstí 1Kroměříž pěstební skleník v Květné zahradě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrava-Vítkovice Svět technikyPraha-Dejvice dostavba UOCHB

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB