10 + 1. Získá nějaká tuzemská stavba evropskou cenu?


architekti KRCEV foto Benedikt MarkelZ barcelonské nadace Mies van der Rohe přišla zpráva, že celkový počet realizací usilujících o evropskou cenu za architekturu je 420. Mezi nimi je i 11 staveb z České republiky. Deset jich nominovala Česká komora architektů a další tuzemští experti. Jedna byla nominována zahraničním odborníkem, což se stalo poprvé v historii Mies van der Rohe Award.

Soutěž realizovaných staveb pořádají Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. Cílem je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech. Cena Miese van der Rohe zároveň propaguje současnou architekturu a dokáže ji srozumitelnou cestou představit i laické části veřejnosti.

 

Česká republika zasílá nominace do soutěže o Cenu Miese van der Rohe od roku 1997. Výběru staveb se ujala Česká komora architektů, která má k tomu vytvořenu speciální komisi. Zároveň, v souladu s regulemi soutěže, mohou stavby navrhovat nezávislí odborníci.

 

Letos se všichni nominující nezávisle na sobě shodli na nominaci Krkonošského centra environmentální výchovy ve Vrchlabí od architekta Petra Hájka (Hájek architekti). Druhou nominovanou stavbou tohoto ateliéru se stal Rodinný dům Chameleon v Lipencích. Po dvou nominacích získal i AP Atelier Josefa Pleskota (Svět techniky v Ostravě a Vila v Podolí). Kromě dalších osvědčených jmen (např. Martin Rajniš a David Kubík / Maják a muzeum Járy da Cimrmana) se letos u českých architektů a teoretiků architektury prosadili také mladí architekti. Zaujal například ateliér ov-a (Jiří Opočenský a Štěpán Valouch) svou revitalizací Spolkového domu ve Slavonicích. Architektonické studio Ellement pak nominující (ČKA a Osamu Okamuru) nadchlo promyšleným urbanistickým konceptem obnovy Gahurova prospektu ve Zlíně. Dalšími mladými tvůrci, kteří budou Českou republiku na této prestižní akci reprezentovat, jsou A1 Architects (A1house) a Prokš Přikryl Architekti (Martin Prokš a Marek Přikryl / Zázemí biotopu v Honěticích u Kroměříže). Jméno Marka Přikryla příznivcům architektury jistě není neznámé – jedná se o absolventa pražské Akademie výtvarných umění, jehož diplomní projekt byl v loňském roce oceněn v rámci Přehlídky diplomových prací ČKA.

 

K desítce českých staveb pak přibyla ještě zdařilá realizace z dílny studia Pelčák a Partner Architekti. Jedná se o archeologickou základnu v Mikulčicích, která vyniká záměrným respektem ke krajině, do níž je zasazena. Stavba je umístěna na písečné duně, která byla osídlena jako předpolí velkomoravského sídla již v 9. stol. n. l. Vedle Gahurova prospektu je archeologická základna další stavbou, jejíž podoba vzešla z architektonické soutěže, což by mělo být v případě podobných investic naprostým standardem. Archeologické centrum nominoval nezávisle na tuzemských odbornících expert ze zahraničí. 

 

O Cenu Miese van der Rohe se bude celkem ucházet 420 realizací. Jejich kompletní seznam najdete na  Euopean Union Prize. Výsledky soutěže budou známy na jaře 2015. Organizátoři uvádějí, že 27 % nominací náleží do kategorie soukromých staveb (rodinné domy), 24 % zahrnuje projekty z kulturní sféry, 11% přihlášených realizací pak náleží do oblasti vzdělání, 5% představuje administrativní budovy a zbývajících 33 % spadá do kategorie sportovních, obchodních, vládních, urbanistických či dopravních projektů.

 

Soutěž se koná jednou za dva roky. Její předchozí ročník přibližuje výstava, která byla včera zpřístupněna ve Veletržním paláci v Praze. V plánech, fotografiích a textech přibližuje expozice 40 nejlepších evropských staveb, vybraných mezinárodní porotou. Jedná se o stavby, které byly dokončeny v posledních dvou letech, byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné ze 38 evropských zemí (členské země EU, Evropského hospodářského prostoru a potenciální kandidáti členství). Potrvá do 25. ledna 2015.

FOTO:

Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí od architekta Petra Hájka (Hájek architekti). Foto Benedikt Markel.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB