Do ulic, mezi domy. Za architekturou

Den architektury DABezprostřední a autentický zážitek s architekturou, jejími tvůrci, teoretiky, fanoušky i kritiky nabídne Den architektury. Festival, který svou atmosférou připomíná sousedské setkání, proběhne o prvním říjnovém víkendu po celé republice.

 

„Cílem našeho festivalu je především podnítit zájem občanů o místo, kde žijí", říká zakladatelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Letošní program nabízí procházky, vyjížďky, výpravy, diskuse, workshopy a filmové projekce v padesáti pěti českých a moravských městech.

 

„Od dob totality nás dělí již čtvrt století, ale svobodnější a zároveň odpovědnější vztah k veřejnému prostoru jsme hledali dlouho. Až v posledních letech začínáme chápat, že jeho podoba a život závisí především na nás. Jsme svědky téměř exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, zkrátka život v ulicích. Urbanismus zdola, proměna města v lepší místo pro život, iniciovaná nebo přímo realizovaná samotnými obyvateli, nerezonuje jen u nás, bylo to také jedno z témat loňského Bienále architektury v Benátkách", říkají organizátoři festivalu.

 

Na zájemce o architekturu, kteří vyrazí do ulic a mezi domy čeká více než stovka akcí různorodého charakteru. Jedním z letošních témat jsou sídliště – historie jejich vzniku, současný stav i vyhlídky do budoucna. V Praze se můžete ponořit mezi paneláky na Pankráci či na Proseku a v Dáblicích. Vycházka po sídlištích je připravena také v Litoměřicích či v Brně na Lesné. Část programu zamíří také po stopách průmyslového dědictví, například v Bystřici pod Hostýnem, Jeseníku, Lomnici nad Popelkou či Ústí nad Labem. Ani cyklisté nepřijdou zkrátka – v Praze se můžou vydat po trase tunelu Blanka, v Jablonci po uměleckých dílech druhé poloviny 20. století, v Roztokách u Prahy po rodinných domech.

 

Celorepublikový festival Den architektury se uskuteční v letošním roce o víkendu 4. a 5. října. Akce se koná u příležitosti Světového dne architektury. Letošní program proběhne v 52 českých a 3 slovenských městech, plánováno je celkem 115 akcí - procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. V Praze, Plzni a Brně a Lomnici nad Popelkou organizátoři připravili unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.

 

Součástí programu budou workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru uvnitř architektonicky významných budov , které navazují na série vzdělávacích programů o současné architektuře s architekty pro děti a studenty MŠ, ZŠ a SŠ – Architektura do škol. V kině Světozor jako novinka letošního festivalu proběhnou projekce filmů o architektuře a veřejném prostoru.

 

Detaily programu najdete na www.denarchitektury.cz nebo facebook Den architektury 

FOTO: facebook Den architektury

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 03 Říjen 2014 11:33 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB