Nebohý Václav Uruba

Uruba brotalistni plastika Havirov vyrezHavířovský Směrník byl zachráněn. Jeho autora však novodobé barbarství pronásleduje dál.

 

S případem demolicí ohroženého nádraží v Havířově, souvisí i případ abstraktní brutalistní plastiky před nádražní budovou. Tu vytvořil sochař Václav Uruba, který v moravskoslezském regionu zanechal řadu výrazných stop. Havířovští radní se plastiky rádi zbavili, naštěstí však nebyla zničena jako na konci roku 2012 jiná Urubova plastika v Havířově, Kosmonaut, který stával na ulici Jurije Gagarina. ZnehodnocenZáb e ská Kotva na archivním snímku. REPRO Protimluv byl také reliéf na Základní škole Volgogradská.

 

 K tématu:

Směrník se stěhuje. Navždy?

Směrník? Buď si ho kupte a odvezte, nebo ho zboříme

Komu vadí Směrník?

 

Nyní však přišla šokující zpráva z Ostravy–Zábřehu. V tichosti tu byl odstraněn monumentální reliéf od Václava Uruby, který zdobil průčelí obchodního domu Kotva, což bylo další pozoruhodné svědectví o spojení architektury a výtvarného umění v šedesátých letech. Historik architektury Martin Strakoš před časem v článku pro ostravskou revui bo ení reliéfu v záb ehu 29. 4. 2014 REPRO Archiv Jakuba IvánkaProtimluv označil zábřežskou Kotvu od architektů Bronislava Firly a Jiřího Smejkala za „nápaditě vyřešený obchodní objekt... s výtvarně pojednanými betonovými zdmi v duchu brutalismu, obrácenými do živé obchodní ulice, jakési předzvěsti dnešních nákupních pasáží".


Strakoš připomíná, že tzv. bruselský styl, toto regionálně a časově vymezené pojmenování pro pozdní internacionální styl v architektuře a pro některé linie moderního umění konce 50. a 60. let minulého století, !vedl i na Ostravsku k obnovení étosu modernosti". To patrně vůbec nedoléhá k myslím těch, kteří o současném stavu budov a jejich integrální umělecké výzdoby rozhodují. Ať již to jsou soukromí vlastníci nebo volení „zástupci lidu".

 

Dílo Václava Uruby (1928-1983) má přitom význam, který určitě přesahuje dobu v níž vznikalo. V moravskoslezském regionu patřil mezi nejvýraznější autory tvořící pro architekturu plastiky z betonu v brutalistním stylu. Lehkost, s níž mizí tato část kulturního dědictví, je nepochopitelná a svědčí o neúctě k vlastní minulosti.

 

„Důvodům ke zničení vůbec nerozumím, zvlášť proto, že reliéf nebyl nijak narušen ve smyslu, že by ohrožoval veřejnost – jak se mohli vymlouvat havířovští úředníci ve věci Směrníku," komentuje dění v Zábřehu Jakub Ivánek, který před časem inspiroval petici za záchranu Urubova Směrníku. A dodává: „Zaráží mě, s jakou rychlostí jsou Urubovy plastiky odstraňovány. Jeho dílo je systematicky ničeno a kulturní povědomí o něm potlačováno."

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 30 Duben 2014 12:52 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB