"Všichni míří do Industry"


industra brno foto industraPíše se na faceboových stránkách nového brněnského výstavního centra, které vzniklo z bývalých mrazíren v Masné ulici.

Kolem centra Brna je řada bývalých průmyslových budov, které stále častěji slouží kultuře. Industra je posledním přírůstkem. Za přestavbou stojí občanské sdružení Vaizard, které chce ambiciózním projektem postupně přeměnit mrazírny na nové nezávislé multikulturní centrum s galerií, kavárnou v galerii, coworkingem a tělocvičnou. Jde o neziskový projekt a každý může být jeho součástí. Adaptace prostor je rozdělena do několika etap, v první bude veřejnosti zpřístupněná plocha cca. 800 m2. V následujících etapách bude provoz rozšiřován až k 5600 m2.
Na přeměně interiéru se rovněž podílí rovněž Barbora Nováková Barathová, která na svých webových stránkách píše: „Já, jako interior designer prostoru, se společně s dalšími snažíme přetavit prostor bývalých mrazíren do podoby nového sofistikovaného prostoru v industriálním stylu zvaném Industra." Pak se na facebooku objevovaly výzvy jako tato: „Stále hledáme lidi, kteří by se k nám připojili a pomohli s vybudováním mezinárodního centra Industra. Úkolů je mnoho, rukou a hlav nedostatek. Každý z nás pracuje ve svém volném čase, jak mu okolnosti dovolují." O něco později: „Drobné opravy zdí se nám v galerii zvrhly ve dva měsíce trvající dřinu. Na druhou stranu měl každý možnost ventilovat své frustrace opravdu velkou bourací palic." Všichni, kteří se podíleli na rekonstrukci, byli dobrovolníci a pracovali bez nároku na mzdu. Dnes je výstavní prostor hotov a pořádá sprvní výstavu nazvanou Čerstvá vejce. Do 22. října se představí slovenští výtvarníci Jan Adamove, Juraj Gábor, Peter Kollár, David Koronczi, Martin Malachovský a Jan Šipöcz.
Další rozšíření provozu plánují lidé kolem Industry na letošní podzim a podle ředitele centra Pavla Stratila může Industra svými aktivitami dostat Brno na mapu Evropy.
V Brně kultura pronikla také do areálu Zbrojovky v Zábrdovicích, který o víkendu poskytl zázemí alternativní hudbě. Konal se zde první ročník alternativní přehlídky nazvané Henry Lee Fest. Název odkazuje k hrdinovi písně Nicka Cavea. O víkendu na dvou pódiích v továrně vystoupily třeba kapely The Plastic People of the Universe nebo Sunshine.
Příkladem úspěšného využití industriálního prostoru pro kulturu je již známá Wannieck Gallery, jedna z největších výstavních síní současného umění v Česku. Po letošních neshodách s městem kvůli nezaplacenému nájemnému je galerie znovu v plném provozu. Do konce září v ní potrvá výstava Kostlivec v rajské omáčce. V galerii také pravidelně koncertuje Filharmonie Brno.
Do další průmyslového areálu Vlněny v Přízové ulici vyrazí 28. září účastníci přehlídky Degeneration NEXT, která se profiluje jako mezinárodní multižánrový festival "hudby bez hvězd". "Náš festival je pro všechny otevřené fanoušky hudby, kteří mají chuť poznávat nové věci, kteří se dokážou nechat strhnout silnou atmosférou, a pro všechny, kteří se rádi nechávají překvapovat," stojí v "manifestu" festivalu. Přijede třeba kanadská triphopová kapela Elsiane.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB