Obraz Barnetta Newmana vydražen za 44 milionů dolarů


Barnett Newman Newman patří spolu s Jacksonem Pollockem a Markem Rothko k průkopníkům amerického abstraktního expresionismu. Za 43,8 milionu dolarů se na aukci v New Yorku prodal v úterý jeho obraz Onement VI. z roku 1953.

Je to zároveň nejvyšší částka, za jakou se kdy na aukci prodalo dílo tohoto umělce abstraktních tendencí. Vydražený obraz je posledním dílem série šesti velkorozměrných pláten s názvem Onement, které se vyznačují výraznou vertikální linií rozdělující kompozici na dvě poloviny většinou stejné barvy, v tomto případě bílá linie na sytě modrém pozadí.

Newmanovy obrazy jsou čistě abstraktní a původně neměly názvy. Ty jim autor dal většinou později na základě různých událostí. Svá díla často vysvětloval jako zpracování různých židovských a starozákonních témat.

Barnett Newman, který zemřel v roce 1970, patřil k průkopníkům amerického abstraktního expresionismu. K abstrakci se dostal přes surrealistické kresby, jež vytvářel ve 40. letech, od té doby tvořil obrazy se svým charakteristickým znakem – vertikální zipovitou čárou. Později se věnoval i sochařské tvorbě.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB