Dnes vychází digitálně restaurovaný komiks Drsná škola


Drsná škola; zdroj comicscentrum.cz/Právě dnes vychází unikátní komiks Drsná škola. Původní komiks vyšel v Americe v roce 1990 a stal se oblíbeným a oceňovaným dílem. Autoři komiksu Frank Miller a Geof Darrow už v roce 1991 získali za své dílo cenu Willa Eisnera za scénář a kresbu. Česká digitálně restaurovaná verze vznikala dva a půl roku a nyní je hotová. Jedná se o světovou premiéru digitálně upravené verze.

„Drsnou školu jsme připravovali dva a půl roku, protože bylo nutné ji celou převést do digitální podoby, což nebylo vůbec jednoduché. Právě kvůli detailní kresbě a původním analogovým podkladům nebylo jednoduché celý komiks převést a upravit do finální kvalitní podoby," řekl Václav Dort, ředitel Comics Centra. „Jen samotnou obálku knihy jsme připravovali téměř měsíc, protože vznikla v počátcích digitální éry a byla naprosto nevhodně naskenovaná. Na stránkách jsme museli ručně doplňovat některá místa pérové kresby, celkově jsme pérovou kresbu museli upravit, aby v ní byly zřetelnější rozdíly mezi různými silami linek a hodně času také zabralo upravování barev tak, aby co nejvíce odpovídaly originálu."

Komiks Drsná škola vznikl na konci analogové éry ve formě litografií. Celá kniha se skládá ze tří dílů, které vycházely postupně jednou do roka v letech 1990-1992. Rekonstrukce trvala dva a půl roku, protože musely být odstraněny chyby, které vznikly původním analogovým postupem výroby. Nejdříve vznikla pérová kresba, která se dále zmenšovala, vytiskla, kolorovala a nakonec kopírovala dohromady. Na stránkách tak vznikly různé vady a chyby, které bylo potřeba digitalizací odstranit. Rekonstrukce nejtěžší stránky číslo 120 - 121 trvala téměř tři týdny.

Drsná škola byla inspirována povídkou Philipa K. Dicka (Blade Runner) Elektrický mravenec. Komiks napsal úspěšný scenárista Frank Miller, autor Sin City, 300: Bitva u Thermopyl. Komiks uchvacuje více než dvacet let od svého vzniku svojí neskutečně detailní kresbou Geofa Darrowa. Jeho kresby ovlivnily výtvarnou stránku filmu Blade Runner, později se Darrow přímo podílel na výtvarných návrzích filmu Matrix. Komiks navíc vychází ve zvětšeném formátu, aby kresby vynikly.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB