Cena pro nové ve starém


Zatec museum chmeleKlub Za starou Prahu uděluje cenu pro kvalitní novostavby v historickém prostředí. Chce tak upozornit na skutečnost, že vedle mnoha necitlivých architektonických zásahů do památkově cenného kontextu existují i pozitivní příklady zásahů citlivých. Klub při udělování překračuje hranice metropole, adepti na cenu jsou vybíráni z celé republiky. Vítězem nejnovějšího ročníku, v pořadí devátého, se stala dvorana Muzea chmelařství a přilehlá rozhledna v Žatci.

Získat Cenu Klubu za starou Prahu není snadné. Musí jít o stavbu, která nejen dobře zapadne do historického rámce, ale zároveň to musí být stavba architektonické kvality. „Stavba, která není dobrá, své prostředí zdegraduje, i kdyby do něho úplně zapadla, kdežto stavba hodná naší Ceny ho musí pozvednout na vyšší úroveň," říká spoluzakladatel ceny, předseda poroty a známý historik architektury Rostislav Švácha.

Do užšího výběru staveb nominovaných na Cenu Klubu za starou Prahu pro rok 2012 postoupily, kromě oceněné stavby z Pražského předměstí v Žatci (pod níž jsou podepsáni architekti spojení s místním ateliérem Huml & Vaníček – Jiří Vaníček, Pavel Huml, Petr Bažant, Blanka Zernerová, Eva Zelenková, Karel Hrách, František Zlatohlávek) postoupilo i šest dalších realizací:

• Brno, polyfunkční dům na třídě Milady Horákové (Helena Boráková, Dalibor Borák, Martin Příhoda)

• Mikulov, galerie Závodný (Štěpán Děnge)

• Ostrava, poliklinika v Kostelní ulici (Martin Materna, Adam Weczerek, WMA Architects)

• Praha, úprava bastionu U božích muk (Pavla Melková, Miroslav Cikán)

• Přerov, Tyršův most (Alena Šrámková, Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, statici ing.Milan Komínek a ing. Ladislav Dvořák, sochařská výzdoba Ivana Šrámková)

• Valašské Meziříčí, polyfunkční dům v Poláškově ulici (Tomáš Kupka).

Každá z těchto staveb snese přísná kritéria kvalitního soužití nového a starého. Potěšitelní je, konstatuje Rostislav Švácha, že hned čtyři z nominovaných staveb jsou výtvory architektů místních; takových, kteří nemají své kanceláře v Praze nebo v Brně a nemůžou proto těžit z výhod, jaké soudobé architektuře poskytují tradiční architektonická centra. „Ponouká to k naději, že se také jinde mimo centra bude rodit dobrá architektura pro historické prostředí přímo z místních architektonických sil," dodává Švácha.

Udílením ceny pro novostavbu Klub za starou Prahu jasně vyvrací pověru o svém staromilství. „Nemáme rádi jenom to staré, nýbrž i to nové. Nelze ovšem popřít, že se stavíme proti tomu, aby nové hodnoty vznikaly na úkor hodnot starých, a že náš prvořadý zájem spočívá v péči o soulad nebo dialog starého a nového," uvádí Rostislav Švácha.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB