Cena pro nové ve starém

Email Tisk PDF

Zatec museum chmeleKlub Za starou Prahu uděluje cenu pro kvalitní novostavby v historickém prostředí. Chce tak upozornit na skutečnost, že vedle mnoha necitlivých architektonických zásahů do památkově cenného kontextu existují i pozitivní příklady zásahů citlivých. Klub při udělování překračuje hranice metropole, adepti na cenu jsou vybíráni z celé republiky. Vítězem nejnovějšího ročníku, v pořadí devátého, se stala dvorana Muzea chmelařství a přilehlá rozhledna v Žatci.

Získat Cenu Klubu za starou Prahu není snadné. Musí jít o stavbu, která nejen dobře zapadne do historického rámce, ale zároveň to musí být stavba architektonické kvality. „Stavba, která není dobrá, své prostředí zdegraduje, i kdyby do něho úplně zapadla, kdežto stavba hodná naší Ceny ho musí pozvednout na vyšší úroveň," říká spoluzakladatel ceny, předseda poroty a známý historik architektury Rostislav Švácha.

Do užšího výběru staveb nominovaných na Cenu Klubu za starou Prahu pro rok 2012 postoupily, kromě oceněné stavby z Pražského předměstí v Žatci (pod níž jsou podepsáni architekti spojení s místním ateliérem Huml & Vaníček – Jiří Vaníček, Pavel Huml, Petr Bažant, Blanka Zernerová, Eva Zelenková, Karel Hrách, František Zlatohlávek) postoupilo i šest dalších realizací:

• Brno, polyfunkční dům na třídě Milady Horákové (Helena Boráková, Dalibor Borák, Martin Příhoda)

• Mikulov, galerie Závodný (Štěpán Děnge)

• Ostrava, poliklinika v Kostelní ulici (Martin Materna, Adam Weczerek, WMA Architects)

• Praha, úprava bastionu U božích muk (Pavla Melková, Miroslav Cikán)

• Přerov, Tyršův most (Alena Šrámková, Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, statici ing.Milan Komínek a ing. Ladislav Dvořák, sochařská výzdoba Ivana Šrámková)

• Valašské Meziříčí, polyfunkční dům v Poláškově ulici (Tomáš Kupka).

Každá z těchto staveb snese přísná kritéria kvalitního soužití nového a starého. Potěšitelní je, konstatuje Rostislav Švácha, že hned čtyři z nominovaných staveb jsou výtvory architektů místních; takových, kteří nemají své kanceláře v Praze nebo v Brně a nemůžou proto těžit z výhod, jaké soudobé architektuře poskytují tradiční architektonická centra. „Ponouká to k naději, že se také jinde mimo centra bude rodit dobrá architektura pro historické prostředí přímo z místních architektonických sil," dodává Švácha.

Udílením ceny pro novostavbu Klub za starou Prahu jasně vyvrací pověru o svém staromilství. „Nemáme rádi jenom to staré, nýbrž i to nové. Nelze ovšem popřít, že se stavíme proti tomu, aby nové hodnoty vznikaly na úkor hodnot starých, a že náš prvořadý zájem spočívá v péči o soulad nebo dialog starého a nového," uvádí Rostislav Švácha.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 


Akademie Literárních novin

vás zve na kurz

Problémy současné češtiny

Kurz je určen všem těm, kteří denně pracují s naším rodným jazykem, nebo těm, kteří o něm rádi přemýšlejí a uvědomují si, jak se mění. Budeme mluvit o tom, jak se dnes mluví a píše, a zaměříme se i na to, proč se nám v jazyce něco nelíbí. Na příkladech konkrétních jazykových provinění proti správné češtině si ukážeme dnešní nejčastější chyby ve vyjadřování psaném i mluveném v úřednických, reklamních i mediálních textech.

3. prosince od 10:00 do 16:00 hod.

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

Telefon: 234 221 131

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB