Knižně vychází „Osobní knihovna Karla Čapka"


Capek-KarelEdice Osobní knihovny představí významné osobnosti českého kulturního života prostřednictvím knih, kterými se obklopovaly.

„Vydáváním svazků edice Osobní knihovny chceme alespoň malou měrou přispět k myšlenkovému prolínání lidí technického a přírodovědného vzdělání a zájmů s literáty, hudebníky, výtvarníky v otevřeném a inspirativním prostředí Národní technické knihovny. Na celém projektu mě asi nejvíc láká příležitost vzájemné kultivace a duchovního obohacování," prozradila Eva Dibuszová, vedoucí vydavatelství VŠCHT Praha, motivaci k založení této originální knižní edice.

První je Čapek, druhý bude Ježek, třetí Heyrovský...První kniha z nové edice Osobní knihovny je od autorů B. Vorlíčkové, R. Khela a P. Čechové. Výhledově budou následovat osobní knihovny Jaroslava Ježka, Jaroslava Heyrovského či Mikoláše Alše.

Tištěné publikace jsou základem rozsáhlého e-projektu „Informační systémy zpřístupňující knihovní celky osobností kultury jako součást národního kulturního dědictví", který byl řešen na půdě Ústavu informačních studií a knihovnictví Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a financovaný z grantových prostředků Ministerstva kultury ČR. Projekt byl zahájen na počátku roku 2007 a ukončen v prosinci 2009. Cílem bylo prostřednictvím hlavního výstupu této veřejně přístupné digitální knihovny informovat širokou a odbornou veřejnost o existenci fondů osobních knihoven významných osobností, které jsou uchovávány ve fondech paměťových institucí (knihoven a muzeí) a v soukromých rukou. Tyto knihovny představují památku na život a dílo svých majitelů, a proto je možné je označit za součást historického kulturního dědictví každého státu.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB