Píši vám, Karino…


Asta-Nielsen KarinaDnes má svátek Karina, nebo také Karína. Statistika říká, že toto jméno užívá 818 obyvatelek České republiky, ve verzi Karína jen 34. Původ je buď švédský (Karin) nebo italský (Carina). Nejznámější Karinou české literatury je ta ze Sedmé elegie Jiřího Ortena:

„Píši vám, Karino, a nevím, zda jste živa,
zda nejste nyní tam, kde se už netoužívá,
zda zatím neskončil váš nebezpečný věk.
Jste mrtva? Poproste tedy svůj náhrobek,
aby se nadlehčil. Poproste růže, paní,
aby se zavřely. Poproste rozpadání,
aby vám přečetlo list o mém rozpadu.
Smrt mlčí před verši. A já v nich před vás jdu
tak mlád, tak krutě mlád a ponejprve zralý,
že ve své mladosti podobám se již králi
zašlého království. Vy jste přec věděla,
co křídel chybí nám k rozletu anděla,
jak krví smějeme se a jak krví pláčem.
Nalezl jsem svůj pád. A chci vám říci, na čem..."

asta nielsenElegie získaly podobu básnické sbírky krátce před Ortenovou tragickou smrtí v září 1941, knižně vydány ale mohly být až roku 1946, po osvobození. Jak se dočteme v akademickém Slovníku básnických děl (1990), v hesle Elegie – Jiří Orten, které napsal Jaroslav Med, obrací se v Sedmé elegii mladý básník k dánské spisovatelce Karin Michaelisové (1872-1950), autorce kdysi skandálního románu o sexuálním životě stárnoucí ženy Nebezpečný věk (1910, několikrát zfilmovaný – mj. v roce 1927 s Astou Nielsenovou, viz foto). Připomeňme si, že Michaelisová byla ve své době poměrně proslulá (česky vycházely její knihy pro dívky ještě v sedmdesátých letech), žeBMST-Asta-Nielsen-21-DETTE-BILDE-STŘRST se angažovala proti fašismu a po nástupu Hitlera poskytla útočiště Bertoltu Brechtovi a Heleně Weigelové.
Jiří Orten se v Sedmé elegii (jak píše Jaroslav Med) zpovídá ze svých lásek. „...v oslovení Kariny rozeznáváme touhu po druhém člověku, po porozumění..."
Ortenova Karina inspirovala Karinu Luboše Pospíšila, písničku Píši Vám, Karino z alba ...a nestřílejte na milence (Supraphon 1986):
„Já znám vás z jedné elegie
kde chybí věk a příjmení
a píši vám Karino
i když jste možná jenom mámení..."


Viz Youtube

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB