Ohlédnutí za Tabookem


tabook plakatO víkendu se v Táboře konal první mezinárodní festival malých nakladatelů Tabook. Podrobněji jsme tu už referovali o jeho zaměření i jednotlivých akcích. Za festivalem se ohlédněme s autorkou programu a koncepce Terezou Horvátovou z pořádajícího nakladatelství Baobab.

Související: Do Tábora na Tabook. Autoři a nakladatelé ve stanu (další články o festivalu Tabook naleznete v naší sekci Literatura )

Jak velký zájem byl o první Tabook? A o co návštěvníky nejvíc lákalo?

Zájem byl překvapivě velký. Lidé nebyli jen ve stanu, kudy proudili celý den, ale i na všech doprovodných akcích: na autorských čteních v kavárnách, na výtvarných dílnách, na výstavách v galeriích... ale přišli i na odbornější setkání: moderované debaty a setkávání nad profesními tématy (distribuce, knihovny...) Zdálo se mi, že město skutečně ožilo literaturou

Bude mít Tabook další ročník? Pokud ano, čím bude podobný tomu letošnímu a čím se bude lišit?

Doufáme, že bude. Vše samozřejmě záleží na tom, zda se nám podaří sehnat peníze. Nerada bych Tabook zvětšovala, chtěla bych, aby se nám podařilo zachovat komorní ráz a pestrost programu. Nicméně o to propracovanější a pečlivější by měl být dramaturgicky. Ráda bych i rozšířila a propracovala profesionální program pro nakladatele a knižní profesionály, zachovala dětskou sekci festivalu, která se přirozeně vyvinula z letošního tématu kvalitní literatura pro děti a mládež a opět dovezla do Tábora zajímavá evropská malá nakladatelství.

Tabook - festival malých nakladatelů přilákal do Tábora (5. – 6. 10.) malé nakladatele a jejich produkci. Středobodem čtenářského festivalu byl stan na náměstí, ve kterém byly po dva dny vystaveny a prodávány knihy malých nakladatelů. Ve stanu a ve spřízněných prostorech (kavárnách a galeriích a v Husitském muzeu v Táboře) probíhala řada doprovodných akcí: autorských čtení, akcí nakladatelství, představení knih, divadelních představení a výstavy.

Kromě českých nakladatelů festival hostil i zajímavé zahraniční hosty (Francie, Polska, Slovenska a Maďarska), kteří se zúčastnili programu jako autoři výstav, aktéři debat a prezentací práce svých nakladatelství. Zahraniční hosté se setkali s českými nakladateli. Setkání vedlo ke zlepšení informovanosti profesionálů knižního života v Čechách, možnost setkání se zahraničními zkušenostmi, propojení českých a zahraničních nakladatelů.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB