Kultura

Zemřel Miloš Fikejz

Zemřel Miloš Fikejz

Středa, 16 Leden 2019 13:58 red

 

Ve věku nedožitých 60 let zemřel filmový knihovník, publicista, encyklopedista a fotograf Miloš Fikejz (11. 10. 1959–15. 1. 2019).

Výroční filmové ceny TRILOBIT 2019 budou rozdány tuto neděli

Výroční filmové ceny TRILOBIT 2019 budou rozdány tuto neděli

Středa, 16 Leden 2019 12:40 red

 

Nejlepší počiny ve filmu a v televizi za loňský rok se v neděli 20. ledna dočkají prvních ocenění. Vítězové budou vyhlášeni během slavnostního večera 32. audiovizuálních cen TRILOBIT 2019 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně, který bude přenášet České televize od 20.20 hodin na programu ČT art.

Výstava Františka Kupky končí. Poslední dny otevírá až do 10 večer

Výstava Františka Kupky končí. Poslední dny otevírá až do 10 večer

Úterý, 15 Leden 2019 15:59 red

 

Už v neděli končí výstava Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně. S ohledem na enormní návštěvnický zájem prodlužuje Národní galerie Praha otevírací dobu od středy 16. ledna do neděle 20. ledna vždy od 8 do 22 hodin.

S Čechy jsem skončil! Provokativní výstava v Lidicích

S Čechy jsem skončil! Provokativní výstava v Lidicích

Pondělí, 14 Leden 2019 13:16 red

 

Martin Zet na výstavě „S Čechy jsem skončil“ prezentuje své vidění českého státu a Lidic v něm, jejich místa v dějinách i ve svém osobním životě. Ponouká a provokuje k zamyšlení nad stavem současnosti, zostřuje tak naši citlivost vůči dění kolem nás a zároveň nás neustále nutí nezapomenout. Výstava je až do konce dubna k vidění v Památníku Lidice.

Dětský film Bumblebee není „blbost“

Neděle, 13 Leden 2019 12:45 Ivo Fencl

 

Abyste i to nejmenší dítě zlanařili do role oddaného filmového diváka, nepotřebujete vždycky živé herce. Proč taky. Stačí animovat hrušky, anebo radši hračky. Velmi dobrým příkladem jsou ty z hraček, které se efektně transformují z aut do robotů a zase zpátky.

Pozdrav Františku Muzikovi z Akureyri od Josefa Kremláčka

Sobota, 12 Leden 2019 14:34 Jan Dočekal

Zůstává dobrým obyčejem občas obmyslit příbuzné, přátele a známé, které nepotkáváme v našem domově, zaslaným pozdravem. Ne již tradiční poštou, spíše e-mailem. Avšak nejhodnotnějším a nejstálejším je pozdrav umělecký. Třeba takový, jaký poslal v polovině 80. let minulého století Josef Kremláček z islandské Akureyri Františku Muzikovi.

Na Colours of Ostrava zahraje Kronos Quartet i jazzové hvězdy Hiromi, Sons of Kemet XL či Mathias Eick

Středa, 09 Leden 2019 14:00 red

 

Letošní ročník festivalu Colours of Ostrava nabídne svým návštěvníkům vedle hlavních hvězd The Cure nebo Florence + The Machine také výjimečné zážitky z oblasti jazzu nebo soudobé klasické hudby. Vystoupí zde například americký Kronos Quartet, držitel Grammy, který patří k nejznámějším smyčcovým kvartetům současnosti.

Rok 2018 v kinematografii: Filmové festivaly zažívají krizi

Čtvrtek, 03 Leden 2019 16:28 Vít Schmarc

 

Na měnícím se poli současné kinematografie zůstávají konzervativní jistoty v podobě velkých festivalů. Bohužel, onu stabilitu lze jen sotva brát jako kompliment. Dvě významné evropské akce, Berlinale a Cannes, procházejí krizí identity a bojují často předem prohrané bitvy.

Semafor opět na scestí

Čtvrtek, 06 Prosinec 2018 08:51 Jan Plachetka

 

Jiří Suchý prostě neví, kdy přestat. Sveřepě nedbá na galantní pobídky k odchodu na zasloužený odpočinek v podobě četných poct a vyznamenání, státní nevyjímaje. Ačkoli už popsal metráky a potiskl tuny papíru, které by kupříkladu školákům ve všech kamerunských školách vystačily na více než osm školních let, pořád chrlí divadelní, písňové, prozaické, ba i žurnalistické texty a zaplavuje náš vzácný veřejný kulturní prostor novými a novými díly, přesněji řečeno kusy. Přesně podle lidové moudrosti, že kdo má hodně, chce stále víc a nikdy nebude mít dost.

strana 1 z 539

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB