Je Trump stratég nebo loser?


Trump-Tower-Istanbul„Trump nařídil stažení amerických jednotek ze Sýrie čtyři měsíce poté, co vedoucí představitelé jedné z tureckých hlavních politických stran požadovali znárodnění Trump Towers v Istanbulu.", hlásí titulek článku na arménském webu Gargule-net, který se dlouhodbě zaměřuje na válečné zločiny a porušování lidských práv ze strany tureckého režimu. Je to jen shoda náhod?

 

 

 

Vedoucí představitelé jedné z hlavních tureckých parlamentních stran, v srpnu vyzvali tureckou vládu, aby zabavila komplex mrakodrapů Trump Towers Istanbul. O čtyři měsíce později americký prezident Donald Trump souhlasil s tureckým požadavkem na stažení amerických vojsk ze Sýrie.

 

Podle údajů britského deníku Express Strana Dobra (IYI) vyzvala tureckého prezidenta Recepa Erdogana (AKP), aby budovy Trump Towers v Istanbulu znárodnil jako odvetu za sankce USA proti dvěma vrcholným představitelům Erdoganova režimu, kteří byli obviněni z porušování lidských práv. Tyto sankce byly součástí balíku sankcí, uvalených Trumpem na Turecko v důsledku věznění amerického pastora Brunsona, a týkaly se tedy nejen tureckého zboží, ale i soukromých účtů některých vládních představitelů.

 

Podle investigativní reportáže CNN zveřejněné v neděli 23. 12. 2018 nařídil Donald Trump stažení amerických sil ze severní Sýrie po telefonátu s tureckým prezidentem Erdoganem. Turecký "strongman" v něm měl opakovaně dotírat na Trumpa: "Proč že jsou Američané ještě v Sýrii?" Erdoganovy otázky a nátlak prý přiměly Trumpa, aby prostě prohlásil: "OK, všechno je to vaše. Jsme hotovi."

 

Zatímco Erdogan údajně slíbil Trumpovi, že turecké jednotky "dorazí" bojovníky Islámského státu (ISIS) v regionu, podle izraelského deníku Haaretz skutečná Erdoganova motivace je jeho touha napadnout a podřídit si kurdské obyvatelstvo poblíž turecko-syrské hranice. Kurdové ze severosyrské oblasti označované jako Rojava byli ve válce proti ISIS stálými spojenci Spojených států. Vybojovali nejvýznamnějších vítězství na bojišti proti teroristické skupině zvané Islámský stát nebo Daesh, která se pokoušela založit svůj vlastní islámský "chalífát" v Sýrii. Erdogan v pátek 23. 12. 2018 podle zpravodajského střediska Middle East Eye prohlásil, že "Turecko brzy zahájí velkou vojenskou operaci proti Kurdům, kteří vyhlásili svůj vlastní autonomní stát". Což by v praxi znamenalo, že by proti sobě stály turecké a americké síly, které jsou spojenci v rámci NATO.

 

Proč se tedy Trump podřídil žádosti Erdogana o stažení USA ze Sýrie? Důvody zůstávají stále nejasné, ale čtyři měsíce předtím, než Trump učinil své náhlé rozhodnutí, turecká parlamentní Strana Dobra vyzvala Erdoganovu vládu k tomu, aby zabavila dvojčata mrakodrapů Trump Towers. O této výzvě v samotném Turecku informovaly noviny Hurriyet Daily News.

 

Erdogan nenařídil budovy zabavit. A zatím není důkaz, že existuje nějaká souvislost mezi touto hrozbou a reakcí Trumpa na Erdoganovu žádost o stažení amerických vojsk ze Sýrie. Budovy nebyly postaveny Trumpovou organizací a Trump je nevlastní. Podle finančního časopisu Forbes je komplex vlastněn tureckým konglomerátorem Dogan Holding, který také po čtyři desetiletí vlastnil Hurriyet Daily News, než je letos v dubnu prodal.

 

Podle průzkumu New York Real Estate a jeho zpravodajské stránky Real Dealbetween z ledna 2015 a června 2015, Trump "vytěžil" až 5 milionů dolarů jednoduše tím, že "prodal" své jméno skupině Dogan pro komplex Trump Towers Istanbul. Ale hodnota Trumpova jména v Turecku zřejmě klesla. Ve svém nejnovějším daňovém prohlášení podaném počátkem tohoto roku, který se týká roku 2017, společnost Trump uvedla, že "licenční příjem z Trump Towers Istanbul byl mezi 100.000 a 1 milionem dolarů", tvrdí Forbes.

 

 

Tempora mutant...

Po dalším legendárním tweetu Donalda Trumpa z 24. 12. 2018, v němž zdůrazňuje svoji důvěru v tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který mu slíbil, že skoncuje s ISIL, se komentátoři vesměs dělí na dva zástupy. Jedni ho za stažení vojáků ze Sýrie chválí a druzí se děsí z toho, co bude.

 

Všichni ti, co Trumpa chválí, přecházejí velkoryse jeden fakt. Je jím Erdoganovo holedbání, jak zatočí s teroristy, kterými myslí samozřejmě Kurdy. Nikoli islamisty z Daeš nebo ISIL, s nimiž členové jeho rodiny i vlády obchodovali se zbraněmi a ropou kradenou v Iráku a Sýrii.

 

Nikdo z těch, kteří slaví ohlášené stažení amerických vojáků si kupodivu nepoložil zásadní otázku geografickou otázku: "Jak by Turci mohli bojovat s IS, který je 360 km od tureckých hranic?" Kdežto Kurdové, tedy jejich Lidové obranné jednotky (YPG), jsou hned za hranicemi. Možná, že Trumpův tweet vznikl po chybě v překladu, když si neporozuměli, o které teroristy vlastně jde...

 

Co Trumpa vlastně ve finále přimělo akceptovat požadavky tureckého prezidenta, aby stáhl vojska ze Sýrie, už se asi nedozvíme. Trump Towers může tvořit jen jedn díl skládanky. Další je nákup 80 amerických střel typu Patriot. Nebo prostě nechuť vést zrovna tuhle válku. V Iráku i jinde americká vojska zůstávají, i když z Afghánistánu se má stáhnout 7000 příslušníků US Army. Celkově to působí jako dohadování dvou obchodníků, z nichž jeden je mazanější a druhý se rozhoduje podle momentální nálady.

 

Rádo se zapomíná, že Kurdové nebojovali s Islámským státem na povel Američanů, ale protože jim samým coby "nevěřícím" jde o krk. Jaké oběti přinesli v boji proti fanatikům ISIL je jasné každému, kdo se projde po hřbitově v Kobání nebo jen vidí fotografie nekonečných řad hrobů. Nebo se podívá na některé reportáže dvojice Lenka Klicperová - Markéta Kutilová či přečte si jejich knihy, napsané na záladě osobních prožitků a autentických svědectví. Nemělo by nám tedy být jedno,co s Kurdy bude. Nám, kteří se obáváme teroristiciých útoků džihádistů i v Evropě.

 

Přečetla jsem v posledních dnech dost článků v různých jazycích, týkajících se stažení amerických vojsk a hlavně - situace poté. Namátkou mohu uvést pár titulků.

Zeynep Bilingsoy píše na webu PBS, že "Turecko je odhodláno vyhnat kurdské jednotky ze Sýrie", kde cituje ministra zahraničí Mevluta Cavugsolu: "Když Turecko řekne, že přijde, tak se tak také stane."

Další obsáhlý článek je na webu Al-MONITOR, autorkou je Amberin Zaman: " Francie se stala novou noční můrou Turecka poté, co Kurdové jednají s Macronem". Francie totiž zatím odolává nátlaku Turecka a nehodlá stáhnout svých odhadem několik set členů vojenských jednotek i dalšího personálu. Stručné shrnutí článku je asi takové: "Poté, co Američané stahují svá vojska ze Sýrie, turecký hněv se obrací na Francii, která by mohla sehrát roli prostředníka v nastávající situaci, kdy by se Kurdové, Moskva a Washington mohli shodnout na tom, jak překazit turecké plány." Podle Zaman někteří anlytici soudí, že Francie a EU by mohli vyvíjet určitý tlak na Damašek ohledně Kurdů. Marc Pierini, vysoce postavený člen Carnegie Europe, se v tomto smyslu pro Al-Monitor vyjádřil. Turecký ministr zahraničí reptá , že " francouzský postoj neposlouží ani Francii, ani teroristům (myslí Kurdy)" a že "Turecko zůstává odhodláno" intervenovat východně od Eufratu proti YPG, které považuje za pobočku Kurdské strany pracujících PKK. Ta ale zůstává na seznamu teroristických organizací pouze a jen na nátlak Turecka. Už několikrát byla evropskými soudy dokázána neoprávněnost tohoto zařazení.

 

Cavugsolu ve středu 26. 12. 2018 vyhrožoval i Sýrii. "Nikdy se nebudeme rozpakovat eliminovat teroristy u našich hranic, a to dokonce i kdyby se YPG dohodla se syrským režimem, že budou kontrolovat oblast společně. Naší povinností je eliminovat tuto hrozbu naší národní bezpečností. Sever Sýrie budeme bombardovat, stejně jako bombardujeme sever Iráku.“ citoval Çavuşoğlua turecký list Hürriyet.

 

 

Opakování Mnichovské zrady

Nepřipomíná nám tato rétorika něco? Stát, který napadá své sousedy pod záminkou, že jsou hrozbou pro jeho bezpečnost?

 

Jak napsal pro Gatestone Institute Uzay Bulut dne 24.12.: "Stažení USA ze Sýrie skončí tím, že Američany to bude stát mnohem více krve a potu ( a peněz), než to zatím podle této malé odstrašující stopy vypadá. Škoda, způsobená stažením vojáků bude nezměrná. A vejde do historie jako Trumpovo dědictví. Stejně jako falešná dohoda Nevilla Chamberlaina "mír pro naši dobu", kterou uzavřel s Hitlerem. Bylo by stálo mnohem méně potu a krve porazit Hitlera předtím, než překročil Rýn. Jaká by to byla ironie osudu, kdyby se Trump zapsal do historie jako jeden z těch "loserů", kterými tak pohrdá.", varuje Gatestone Institute.

 

Pokud Erdogan překročí Eufrat, také to bude stát čím dál více sil a životů zastavit ho. Obsazením kurdské oblasti Rojava na severu Sýrie by si podmanil obrovské zroje nejkvalitnějšího cementu na světě. Nemálo ropných zdrojů. A především hlavní syrské zdroje vody. Bez nich je Sýrie napůl mrtvou zemí. Celé ruské angažmá v syrské válce by bylo zbytečné. Kurdské oblasti jsou totiž tím místem, kudy chce Erodgan natáhnout potrubí na plyn a ropu z Arabského poloostrova do Turecka. A pak směrem na Evropu. To je skutečný ekonomický důvod války v Sýrii. Rusové ve středu 26. 12. 2018 vydali vyrování, aby se Turecko drželo dál od Sýrie. Uvedl to napřklad Mail Online.

 

Již rok vyhrožuje Erdogan i Řecku, které je členem EU! Brzy uvidíme, jak se věci budou vyvíjet. U Kobání se totiž bojovalo i za Evropu. A pokud se tam bude bojovat znovu, znamená to, že jsme už prohráli.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB