Po kšeftu století "deal" století?


 

s-400-missile-defense-systemVražda Džamála Chásakdziho saudskou hit-partou na diplomatické půdě v Istanbulu je ohavnost, kterou překonávají jen zvěrstva páchaná saudskými žoldáky na civilním obyvatelstvu v Jemenu. O nich se v mediích moc nedočteme, nejspíše proto, že tam padají americké bomby z amerických letounů a zabíjejí evropské granáty a evropské střely. Tím více však sílí obecné volání po odvetě za vraždu Džamála a potrestání Saudské Arábie. (vlevo ruský raketový systém S-400, levnější a spolehlivější než americký THAAD, o který Suadská Arábie projevila zájem)

 

Související: Vyměňte prince. Nafta bude levnější a s aditivem krve

 

Je to pokrytectví par excellence, ale budiž. Nežijeme v ideálním světě. Znovu se potvrzuje smutná pravda, že smrt jednoho člověka je tragédie, smrt tisíců lidí je statistika.

 

V tom našem světě je vše na prodej. I spravedlnost. A tak nepřekvapuje, že Saudská Arábie nemusí být souzena. Když vysolí slíbené miliardy dolarů, prezident Donald Trump řekne mocipánu v Riyadu, korunnímu princi Muhamedovi bin Salmánovi, alias MBS: „Absolvo te, synu můj, jdi a nehřeš více."

 

 

A zas bude všechno OK. Budou opět obchodními partnery, kterými se stali vloni v květnu, když se prezidentu Trumpovi při návštěvě Ryiadu podařilo prodat Saudské Arábii arzenál amerických zbraní za 110 miliard dolarů. To bylo slávy a jásotu ve Washingtonu i na Wall Streetu.... I když se pak provalilo, že ten kšeft století nebyl smluvně stvrzen a obsahoval jen nezávazné přísliby.

 

Jako první měla být uskutečněna koupě Terminal High Altitude Area Defense (THAAD), amerického protiletadlového kompletu v ceně 15 miliard dolarů. THAAD, který vyrábí zbrojařský gigant Lockheed Martin, slouží především k obraně proti balistickým raketám krátkého a středního doletu. MBS rukoudáním stvrdil Donaldovi, že patřičnou smlouvu podepíše do 30. září 2018.

 

Čas letěl, překulil se rok, bylo léto, začal podzim. Princ hrál vůči Washingtonu mrtvého brouka.

 

Dvacátého prvního září saudský velvyslanec v Moskvě Raid bin Khalid Krimli vypustil džina z lahve, když oznámil, že čtyř vojenských smluv Ruskem, které král Salman podepsal,
tři se již uskutečňují. Čtvrtá, která se týká sofistikovaného raketového obranného systému, se ještě dolaďuje. Upřesnil, že se jedná o koupi raketového systému S-400, který je účinnější, spolehlivější a hlavně levnější nežli THAAD.

 

Třicátého září vypršela lhůta k podepsání smlouvy o THAAD. Dva dny po té se v saudském velvyslanectví Istanbulu stala bestiální vražda.

 

Kdo ve Washingtonu něco znamená požaduje příkladné, dramatické potrestání zločinu. Uveďme jako příklad za všechny požadavky Johna Brennana, ředitele FBI za Obamovy vlády. Žádá sankce proti všem, kdo se na vraždě nějakým způsobem podílel, zmrazit prodej vojenského materiálu Saudské Arábii, přerušit spolupráci se saudskými bezpečnostními službami a odchod korunního prince z politické scény.

 

Prezident Trump zpočátku hrozil že Saudskou Arábii „pekelně potrestá," ale v posledních dnech zmírnil rétoriku.

 

„Řeknu vám, co nechci udělat," prohlásil na tiskové konferenci. „Boeing, Lockheed, Raytheon... nechci aby tyhle společnosti utrpěly ztráty a musely propouštět. Nechci přijít o tak velkou zakázku. A co se potrestání týče, jak víte, jsou i jiné způsoby" (než zatím navrhované).

 

Trump si dobře uvědomuje, že Saudská Arábie je nejdůležitějším zákazníkem amerických zbrojařů protože kupuje deset procent jejich výroby. Od US Army kupuje dokonce devadesát pět procent zbraní. A že 800 miliard dolarů, které Riyad investoval do amerického národního hospodářství vytváří miliony pracovních míst.

 

Ví také, že Rusko a Čína se jen třesou, aby převzaly saudský trh. A že potrestání Saudů sankcemi by mohlo vést k tomu, že ceny nafty by prudce stouply, možná až na dvě stě dolarů za barel. Že by Saudové jej mohli prodávat za ruble nebo juany, čímž by skončila světovláda dolaru. A co by snad ze všeho nejhorší, ve strategicky položeném Tabuku na severovýchodě Saudské Arábie poblíž Sýrie, Izraele, Libanonu a Iráku by mohla vyrůst ruská nebo čínská vojenská základna.

 

Bezprostřední neodvratnou skutečností však je, že když Saudové „doladí" koupi S-400, Lockheed Martin přijde o patnáct miliard dolarů. Zároveň budou ohroženy další možné zakázky zahrnuté v tolik oslavovaném kšeftu za sto deset miliard. Tomu chce Trump zabránit teď a hned, stůj co stůj, všemi prostředky.

 

Třeba i tak, že uzavře se Saudy „deal" století: když koupíte náš THAAD, co stalo se, bylo, ono to časem nějak vyšumí.

 

--------------------------
PS: Trump zrušil třicet let starou smlouvu s Ruskem o raketách středního doletu mimo jiné i proto, že chce otevřít výrobkům Lockheed Martin cestu do členských států NATO. Když se THAAD objeví v Evropě, „Rusko bude nuceno udělat náležitá protiopatření," varoval 24.září prezident Putin. Nebezpečí atomové války mnohonásobně vzroste. Ale to je jiný příběh.

 

Autor je novinář a spisovatel žijící v Ženevě

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB