Petr Žantovský: Pejsek a kočička pražské politikyvolby 2018 ilustraceKomunální volby znovu ukázaly, že země má dvě části: Prahu a zbytek republiky. Zatímco v devítimilionovém „zbytku“ voliči volili podle zkušenosti učiněné s tamní politickou scénou, Praha volila podle mediální nápovědy. Zatímco ve „zbytku“ vyhrály (nebo prohrály) strany a hnutí podle toho, co předvedly v předchozím období, tedy dá se říci konstruktivně, v Praze se volilo víceméně protestně, tedy spíše destruktivně.

 

 

 

Samozřejmě, výsledek voleb ještě neznamená, jak budou vypadat radnice a zastupitelstva tu či onde, určitě v řadě případů dojde na systém „všichni proti vítězi“ (což postihne nejčastěji ANO, jak jsme to zažili např. na královéhradecku po minulých krajských volbách, kde už před uzavřením místností byla na stole podoba budoucí koalice – bez vítěze.) To je praktická, či spíše pragmatická podoba politiky, pro niž platí ono Cimrmanovo „nemusí se nám to líbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat“.


Pro analytičtější zamyšlení jsou důležité výsledky samy a způsob, jakým se k nim dospělo. A v tom smyslu je zajímavá především Praha. Výchozím stavem byla katastrofální bilance politické amatérky Adriany Krnáčové, která se – tak jako mnozí jiní – v hnutí ANO ocitla hlavně proto, že Andrej Babiš neměl koho napsat na billboardy. ANO možná v Praze docílilo lecčehos dobrého, ale nelze zapomenout na víc než půlroční (ne)koaliční tahanici v roce 2016, kdy se ukázalo, že pro mnohé tamní loutky je důležitější odvádět hlášení a desátky loutkovodičům než plnit plán práce pro voliče. To je zřejmě nakonec také důvod fatálního pádu ČSSD, která z radnice zmizela do posledního muže. Správně upozornil prezident Zeman, že to má souvislost s jistým panem Poche, který právě na pražské radnici tahal za nejednu šňůrku v ČSSD a který nakonec po zásluze dopadl jako směšný a tristní otloukánek v marné bitvě o Černínský palác.


Druhým bodem zlomu byl fakt, že samo ANO přepřáhlo jen tři měsíce před volbami a vyměnilo (zřejmě na pokyn Andreje Babiše, ale jak psaly Novinky.cz, spíše jeho mediálních poradců) kandidáta na primátora. Původně vnitrostranickým rozhodnutím vyvolený Patrik Nacher byl vystřídán „shůry“ Petrem Stuchlíkem. Nakonec dostal Stuchlík méně hlasů od voličů nejen než Nacher, ale i druhý na pásce, Ivan Pilný. To bych četl jako signál od voličů ve smyslu: tohle se nedělá. Jestliže si Nacher získal důvěru lidí z vlastního prostředí, nebude to náhoda. Mocensky to post festum měnit, nevypadá právě sympaticky.


Jistěže Patrik Nacher je neobvyklá postava politické scény, má pestrou minulost. Byl mediálním mágem v ODS, Unii svobody a Čtyřkoalici, vyprofiloval se jednak jako bojovník proti přemrštěným bankovním poplatkům, ale také za práva tělesně postižených. To všechno vypadá jako nesourodá skrumáž zkušeností, ale na druhou stranu to může být to správně vícerozměrné podloží pro velmi pestrá rozhodování, jaká se vyžadují právě v municipální politice. A konec konců, zvolila si ho sama členská základna ANO. A poté jej podpořili i voliči. Myslím, že ta personální rošáda za Stuchlíka stála ANO v Praze minimálně jednotky voličských procent.


A třetí poznámka: jinak de facto již skoro mrtvý manažerský projekt TOP 09 přežil parlamentní volby na podzim jen díky hlasům pražských voličů, přeskočil svůj vlastní stín i v komunálních volbách, ale opět výhradně v Praze. Dokonce je v pozici, kdy se může vážně ucházet o vysoká místa v budoucí koalici. Máme tu tedy pět cca 15procentních stran – ODS, ANO, TOP 09, Piráty a Praha sobě. Tvrdím, že mnoho procent pro TOP 09 bylo vhozeno do urny jen proto, aby nezvítězilo ANO (odtud ten protestní charakter volby). Ale co bude dál? TOP 09 vede Jiří Pospíšil, bývalý člen ODS, který se s ní rozloučil ve zlém. Jeho pravou rukou je Hana Marvanová, která kdysi dokonce šéfovala trucpartaj proti ODS, Unii svobody. Do toho jakýsi z (developerského?) nebe spadlý ex-lidovec Jan Čižinský a zcela nečitelní Piráti. Čižinský nechce mluvit s ODS, jen s TOP 09 a Piráty. Pospíšil chce mluvit s ODS a o schůzce s Čižinským prohlásil, že byla jen „společenská“. Piráti mluví, kudy chodí, o dinosaurech politické minulosti a transparentnosti své vlastní politiky, ale teď, jak se zdá, by měli sedět v jedné řadě s těmi, kterým po léta nemohli přijít na jméno. A to všechno jen proto, že se nikdo nechce bavit s hnutím ANO.


Nu, jestli si někdo myslí, že z něčeho takového, co na hony předhání proslulý dort pejska a kočičky, lze slepit stabilní koalici, pak je velký optimista.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 08 Říjen 2018 13:49 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB