Jan Schneider: Salisburská varianta ruského gambituBritánie kauza Skripal foto prtsc bbcNový vývoj v novém britském tragikomickém seriálu o transsubstanciaci novičoku (který se z nestálého, dvousložkového, neodvratně smrtelného jedu, působícího okamžitě a v extrémně malých dávkách, mění na trvanlivý, bezpečně aplikovatelný a snadno i po dlouhé době identifikovatelný bazmek, který působí jak chce), přinesl další zajímavou zápletku.
 
 
 
 
Nejprve Britové po dlouhém hledání v kamerových záznamech konečně našli dva Rusy, kteří se v inkriminované době pohybovali po Salisbury, pak je podle vízových dat identifikovali a na jejich jména, přestože nebylo jisto, zda jsou pravá, dosáhli vydání evropského zatykače.
 
Rusové našli protihru. Oba jmenované vyhledali a v televizi vyzpovídali. Ti řekli, že v Salisbury skutečně byli, že podnikají v oblasti produktů určených pro sportovce a pro správnou výživu, že je to neodolatelně táhlo na prohlídku historických míst v Salisbury a okolí, a proč tam cestovali spolu, do toho je každému pendrek. Přitom připustili, že v Salisbury mohli jít kolem domu Skripalových, ale nevěděli o tom, protože nevědí, kdo to je a kde to je.
 
Rusové tedy v podstatě přistoupili na mediální přestřelku, kdy platí to, co bylo řečeno naposled. Když mlčeli, mohlo se celosvětově zdát, že z nich Britové dělají trubce. Tímto překvapivým returnem dostali „babu“ Britové a musejí se s tím teď nějak popasovat.
 
Je to brilantní a překvapivý tah, který staví Brity do situace, kdy musí nějak odpovědět, protože jinak bude platit ruská šprýmovná legenda o kulturymilovných fitness dodavatelích, která celou tu předchozí britskou story vykolejila.
 
A v tom je právě pointa. Britové už nemohou jenom nadávat na Rusy, jak mlčí a mlží. Musí teď  vytáhnout něco navíc, nějaký argument, aby dokázali aspoň trochu podložit své nařčení, že zrovna oni ti dva Rusové pracují pro GRU, a že to nejsou jen nějací popletení posilovači, kteří zabloudili v Salisbury. V civilizovaných zemích totiž platí, že pro usvědčení je potřeba najít nevývratný důkaz, který by podezřelé spojil s inkriminovaným dějem.
 
Když Britové nic z rukávu nevytáhnou, ztratí hru a možná celý zápas.
 
Když Britové něco z rukávu vytáhnou, mají Rusové šanci zjistit, jestli Britové náhodou nemají nějaké informace, které by z ruského hlediska mít neměli.
 
Každopádně Rusové tímto spektakulárním obratem nic neztrácejí, ba naopak, kontrují, a kauza tak nabývá na zajímavosti.
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 14 Září 2018 16:47 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB